Protokół z postępowania. Druk ZP-2

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
przetargowiec
Posty: 8
Rejestracja: 18 sty 2008, 9:19

Post autor: przetargowiec » 21 maja 2008, 10:41

W toku przygotowywania protokółu z postepowania nasunęł mi sie jedna myśl.
Otóż w postępowaniu złozono 1 ofertę, której cena ofertowa znacznie przewyższała kwotę, którą zamawiający mógl przeznaczyć na sfinansownaie zamóweinia. Postępowanie unieważniłem na podstawie art. 93 ust. 1 pkt 4.
I teraz pytanie: czy w druku ZP-2/PN (poniżej progów unijnych) wpisjuję w pkt 6: Informacja o spełnaniu warunków udziału w postępowaniu (wymagane warunki udziału w postępowaniu spełnia.... wykonawców) , że spełnia zero wykonawców, czy skreśłam i nic nie wpisuję, a mozę 1 wykonawca, choc skoro postępowanie jest uneważnione, a oferta nie podlega ocenie i badaiu dalej (gdzieś , coś o tym czytałem, ale nie pamietam żródła ...) . W końcu postęowanie jest unieważnione i oferta jest odzrzucona.. Co o tym mysłicie??
Pozdrawiam
Michał

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 maja 2008, 11:58

W przypadku unieważniania postępowania bez badania i oceny ofert z powodu przekroczenia przez wszystkie oferty kwoty jaką zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia – nie wiemy czy te oferty są poprawne czy nie. Jest tu pewna sprzeczność prawna, bo przecież art. 93 ust 1 pkt 4 mówi o przypadku kiedy cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Bez zbadania ofert ni wiadomo czy jest wśród nich jakaś najkorzystniejsza czy też może wszystkie podlegają odrzuceniu. Tym bardziej więc nie wiadomo jak zapisać w protokole ilu wykonawców spełnia warunki udziału w postępowaniu. Albo więc pozostaje zbadać oferty i wiedzieć czy spełniają warunki czy nie albo unieważniać od razu i stworzyć w protokole fikcję, że wszyscy wykonawcy spełniają warunki, a żądna oferta nie jest odrzucona, bo przecież na jakiej podstawie by przyjąć, że ktoś nie spełnia warunków?

ODPOWIEDZ