Protest

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
seweryna
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2008, 14:50

Post autor: seweryna » 26 sty 2008, 22:31

Spośród oferentów, którzy mieli złozyć kosztorys szczególowy tylko kilku go złozyło, pozostali przygotowali kosztorysy uproszczone. Komisja siłą rzeczy te oferty musiała odrzucić. Oferenci nie wybrani chociaz mieli niższe ceny ale niestety bez kosztorysu zczególowego chca złozyć protest. Jak to potraktować?
Co się dzieje jeżeli uzna się protest oferenta, czy trzeba[przetarg rozpoczynac od nowa, czy można zmienic wynik pracy komisji?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 sty 2008, 7:49

Wykonawca ma prawo złożyć protest i często tak się dzieje, bo to praktycznie nic nie kosztuje, a zawsze jest jakaś szansa, że zamawiający da się przekonać twierdzeniom wykonawcy. Jeżeli uznacie protest wykonawcy top wykonujecie czynności zawarte żądaniu protestu. Zazwyczaj będzie to unieważnienie czynności odrzucenia ofert, ponowna ocena ofert i wybór oferty odrzuconej jako najkorzystniejszej. Wtedy ponawia się te czynności i zmienia wynik przetargu. Czasem protest stawia zarzuty, po uznaniu których nie ma innego wyjścia jak unieważnienie przetargu. W tym przypadku jak się wydaje nie chodzi o żądanie unieważnienia przetargu tylko o zmianę jego wyniku.

seweryna
Posty: 3
Rejestracja: 26 sty 2008, 14:50

Post autor: seweryna » 28 sty 2008, 17:43

Czy zarzuty mogą w tym momencie dotyczyć specyfikacji, czy tylko samego wyboru oferty?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 29 sty 2008, 7:47

Zarzuty nie mogą już dotyczyć SIWZ, bo jest ona znana od dawna. Protest na SIWZ można wnosić w terminie 7 dni od dnia jej upublicznienia na stronie internetowej jeśli przetarg jest ogłaszany w Biuletynie Zamówień Publicznych lub 14 dni jeśli przetarg jest ogłaszany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Po wyborze najkorzystniejszej oferty protesty dotyczą zazwyczaj czynności wyboru tej oferty lub nie wybrania jakiejś innej oferty.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 30 sty 2008, 11:48

i co wtedy robic jak wybiore oferte i moze ja juz podpisze umowe a jak bedzie protest po podpisaniu umowy to co mam go uwzgledniac czy nie

a co sie dzieje jak przed podpisaniem umowy wniesiony bedzie protest

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 31 sty 2008, 8:21

Zgodnie z art. 180 ust 6 Prawa zamówień publicznych wniesienie protestu jest dopuszczalne tylko przed zawarciem umowy. Jeżeli protest zostanie wniesiony po podpisaniu umowy musi być odrzucony. Jeśli protest jest przed podpisaniem umowy i jeszcze nie minął termin na wnoszenie protestów to oczywiście powinno się go rozpatrzyć merytorycznie.

zaczyna
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2006, 9:04

Post autor: zaczyna » 01 lut 2008, 10:45

poza tym - nie ma co się martwić protestem, który nie został jeszcze złożony; ponadto - jeśli wynagrodzenie ryczałtowe, to można się zastanowić, czy by tego braku nie uznać - ale to gdybanie, ponieważ za mało danych w 1-szym poście

ODPOWIEDZ