Protest po 14 dniach od ogłoszenia w Dz. Urzędowym Wspóln

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
wawrzyniec
Posty: 18
Rejestracja: 26 wrz 2007, 10:26

Post autor: wawrzyniec » 30 wrz 2007, 19:20

Przede wszystkim witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy (mam nadzieję że nie ostatni post na tym forum).
Nurtuje mnie taki problem. Organizujemy postępowanie powyżej progów tzw. unijnych w trybie przetargu nieograniczonego. W tych postępowaniach na treść SIWZ można złożyć protest do 14 dni od publikacji ogłoszenia. Po upłynięciu tego terminu wpłynęło pytanie dotyczące treści SIWZ. Odpowiedź precyzuje pewne kwestie. I teraz rodzi się pytanie: czy odpowiedź może być impulsem do protestu? To znaczy czy wykonawca który "przespał" okres na składanie protestu na SIWZ, może teraz zrobić to skutecznie, bazując na wyjaśnieniach do SIWZ. Jeżeli tak to na co byłby to protest (bo na SIWZ już nie może).

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 paź 2007, 7:55

Protest może dotyczyć czynności zamawiającego jaką jest odpowiedź na pytanie dotyczące treści siwz. Oczywiście nie będzie można protestować na całą siwz, ale na to co wynika z odpowiedzi. Jeśli odpowiedź będzie „twórcza” to znaczy w jakiś sposób będzie uszczegóławiać, wyjaśniać konkretny zapis siwz, to właśnie na to może powołać się wykonawca, zaprotestować i stwierdzić, że przed odpowiedzią na pytanie on inaczej interpretować siwz, a teraz po oficjalnych wyjaśnieniach zmienił się sposób odczytywania danego fragmentu siwz i on na to protestuje. Po upływie 14-dniowego terminu nie można wykluczyć specjalnie zadawanych pytań do jakiegoś fragmentu siwz, po to tylko, żeby po jakiejś odpowiedzi można było na to zaprotestować. Jeśli siwz jest jednoznaczna i prawidłowo napisana i rzeczywiście nie wymaga żądnych doprecyzowań to najlepiej odpowiadać w stylu: „Zamawiający odsyła do treści punktu ... siwz, który zdaniem zamawiającego wyjaśnia wszystkie wątpliwości zawarte w pytaniu”. Wtedy nie będzie podstawy do protestu, bo niczego nowego nie wnosimy do treści siwz.

wawrzyniec
Posty: 18
Rejestracja: 26 wrz 2007, 10:26

Post autor: wawrzyniec » 01 paź 2007, 12:20

Dzięki za komentarz. Generalnie podzielam ten tok rozumowania. Zastanawiam się tylko nad sytuacją gdy taki protest wpłynie już po otwarciu ofert. Może się przecież tak zdarzyć, że pytanie wpłynie na 6 dni przed otwarciem, odpowiedź ukarze się np. 2 dni później, więc wykonawca ma 7 dni na złożenie protestu i wypadnie to właśnie już po otwarciu. Jak rozpatrywać taki protest?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 paź 2007, 12:36

Zwrócił Pan uwagę na ważną rzecz. W praktyce rzeczywiście może się zdarzyć, że zamawiający rozstrzygnie protest w terminie jednakże już po otwarciu ofert. Nowelizacją z 2006 roku dodano w związku z tym ust 5 w Art 180 Pzp, który brzmi:

„W przypadku wniesienia protestu dotyczącego treści ogłoszenia lub postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamawiający może przedłużyć termin składania ofert.”

Zamawiający może, ale nie musi przedłużyć termin składania ofert. Może się bowiem okazać, że rozstrzygnie protest na korzyść wykonawcy, ale jako, że będzie już po terminie otwarcia ofert taki wykonawca nie odniesie z tego korzyści i doprowadzi potem do unieważnienia postępowania. Przedłużając termin składania ofert można np. zmodyfikować siwz i usatysfakcjonować wykonawcę, który zadowolony z tego wystartuje w przetargu.

wawrzyniec
Posty: 18
Rejestracja: 26 wrz 2007, 10:26

Post autor: wawrzyniec » 01 paź 2007, 13:50

Tylko że mnie nie chodzi o kwestię momentu rozstrzygnięci protestu przez zamawiającego, a o sytuację w której protest na treść wyjaśnień do SIWZ wpływa dopiero po otwarciu ofert. Gdy wpływa on przed otwarciem to tak jak Pan przedstawia najbezpieczniej jest przełożyć termin. Jednak w sytuacji opisanej przeze mnie, takiej możliwości zamawiający już nie ma.
Wydaje mi się że jakimś wyjściem na uniknięcie takiej sytuacji jest przełożenie terminu otwarcia wraz z odpowiedzią na SIWZ, tak aby 7 dni od momentu jej udzielenia wypadło jeszcze przed otwarciem. Tylko że wtedy znowu wydłuża się termin w którym można zadawać kolejne pytania i to można tak ciągnąć w nieskończoność.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 paź 2007, 14:04

Dokładnie tak jak Pan pisze. Przedłużenie terminu składania ofert może być wykorzystane do zadawania nowych pytań po których znów będzie potrzeba odpowiadania i zmiany terminu. Czasem tak niestety trzeba kiedy siwz jest niedopracowana albo kiedy po prostu dotyczy na tyle skomplikowanego zamówienia, że nie da się przewidzieć wszystkich sytuacji co do których ktoś może zadać pytanie. Trzeba więc z najwyższą starannością odpowiadać na pytania by nie dać powodu do uzasadnionego prostu, który może w efekcie doprowadzić do unieważnienia postępowania.

wawrzyniec
Posty: 18
Rejestracja: 26 wrz 2007, 10:26

Post autor: wawrzyniec » 01 paź 2007, 19:21

Jeszcze raz dziękuję za merytoryczne uwagi. Wydaje się, że jeśli zamawiający jest przekonany o poprawności zapisów SIWZ, to nawet jeśli ma już otwarte oferty i wpływa protest na czynność z przed otwarcia, to postępowanie jest "do uratowania" o ile konsekwentnie będzie stał przy swoich racjach (tzn. protest oddali). Gorzej gdy przyzna rację protestującemu.... wtedy następuje pewnego rodzaju zapętlenie i chyba nie ma wyjścia tylko trzeba postępowanie unieważnić, ale to (jak już ustaliliśmy) jest tylko winą niewłaściwych zapisów SIWZ.

Mam jeszcze kilka nie dokońca rozwianych wątpliwości co do stosowania ustawy, ale postaram się o nich napisać w osobnych wątkach.Pozdrawiam.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 24 gru 2007, 21:09

Niektórym zamawiającym zdarzają się też takie wpadki jak w ogóle nie udostępnienie SIWZ w internecie w dniu zamieszczenia ogłoszenia w BZP. Jeśli jeszcze termin składania ofert wyznaczony jest na 7 dni po zamieszczeniu ogłoszenia to dodatkowo sprawia problem, bo wykonawca ma mniej czasu na zadawanie pytań do ISWZ (może go nie mieć wcale). W takich sytuacjach obowiązkowo należy przedłużyć termin składania ofert.

ODPOWIEDZ