Protes, a otwarcie ofert!

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
szpital.ped.zp
Posty: 30
Rejestracja: 23 sty 2007, 11:42

Post autor: szpital.ped.zp » 26 kwie 2007, 11:40

Dzis mam otwarcie ofert, a wczoraj wplynal protes z jednej z firm. Na dzien dzisiejszy firma ta, ktora zlozyla protest nie zlozyla oferta ale wplacila wadium. Mam tylko jedna oferte innej firmy. Czy ja otwieram ta oferte? Co dalej z przetargiem?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 kwie 2007, 11:47

A na co wpłynął protest? Czy na SIWZ? Czy Pani zdaniem jest zasadny? Jeżeli protest należałoby uznać i pociągnęłoby to za sobą np. unieważnienie postępowania to lepiej zrobić to przed otwarciem ofert albo przedłużyć termin składania ofert z jakiegoś powodu, żeby dać sobie więcej czasu na rozważenie protestu. Czy od rozstrzygnięcia protestu będzie przysługiwać odwołanie? Trzeba to wziąć pod uwagę przy podjęciu decyzji. Póki co termin otwarcia ofert jest jaki jest i należy być przygotowanym na otwarcie ofert. Przecież protest może wpłynąć nawet na pół godziny przed otwarciem i wtedy trudno już zadziałać tak aby do otwarcia nie doszło.

szpital.ped.zp
Posty: 30
Rejestracja: 23 sty 2007, 11:42

Post autor: szpital.ped.zp » 26 kwie 2007, 12:06

Dokonalismy modyfikacji SIWZ, doklanie zalacznika nr 2 do SIWZ ktory zawiera parametry techniczne przedmiotu zamowienia. Dokonalismy zmian w tych parametrach, dodalismy niektore pozycje - a do nich punktacje oceny. Obawiam sie ze naruszylismy art. 38 ust 5 Ustawy PZP.
Jestem po otwarciu oferty, pytanie drugie brzmi tak: czy jesli ta oferta nam odpowiada i spelnia warunki po modyfikacji to mozemy ja przyjac, a protest innej firmy odrzucic czy powinnismy uniewaznic przetarg???

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 kwie 2007, 12:53

Przeczytałem teraz ową modyfikację jaką Państwo zrobili i zamieścili na swojej stronie. Tak, było to naruszenie art. 38 ust 5 Pzp i jedyne co mogę doradzić to unieważnienie postępowania. Jest to zmiana dotycząca kryterium oceny ofert, a tego czynić nie wolno w trakcie postępowania. Protest jeśli tego dotyczy jest zasadny. Co więcej wykonawcy którzy złożyli oferty niepodlegające odrzuceniu będą mieli prawo dochodzić teraz zwrotu uzasadnionych kosztów uczestnictwa w postępowaniu, w szczególności kosztów przygotowania oferty. Jeżeli protest oddalicie to będzie odwołanie uznane przez arbitrów. Jeżeli odwołanie nie przysługuje, to może być skarga do sądu na unieważnienie umowy i zostanie ona uznana powodując dla was jeszcze większe kłopoty. Jeżeli zaś nie będzie skargi do sądu to możliwe, że kontrola wykryje to też może zwrócić się do sądu o unieważnienie umowy.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 maja 2007, 15:35

Jeszcze odnośnie pytań do SIWZ i odpowiedzi zamawiającego na nie. Zamawiający, zgodnie z art. 38 ust 2 Pzp: „Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia, bez ujawniania źródła zapytania, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza na tej stronie.” Proszę pamiętać o tym „nieujawnianiu źródła zapytania”, bo może z tego być kiedyś jakiś protest.

ODPOWIEDZ