PROBLEM z rocznym sprawozdaniem o przeprowadzonych zamówien

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
skokłosa
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:38

Post autor: skokłosa » 14 lut 2007, 20:46

Witam.
Mam problem. Przyszedłem do nowej pracy na stanowisko inspektora ds. zamówień publicznych i stwierdziłem brak rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach za rok 2004 - 2006. Czy mogę te dokumenty wysłać do UZP po tak długim terminie? Czy UZP przewiduje sankcje karne i jeśli tak to jakie?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Maciej

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 15 lut 2007, 9:11

Z pewnością jest to uchybienie do którego nie powinno dojść. Obowiązek przesyłania rocznych sprawozdań został ustanowiony dla celów analiz statystycznych o udzielonych zamówieniach przez zamawiających, dlatego też nie ma w nich na przykład miejsca na informacje o unieważnionych postępowaniach. Ustawa Prawo zamówień publicznych nie przewiduje sankcji za nie wypełnienie tego obowiązku, ale na pewno przy kontroli udzielania zamówień na przykład przez Regionalną Izbę Obrachunkową będzie to wykazane jako uchybienie zamawiającego wraz z wnioskiem o dopełnienie tego obowiązku na przyszłość (jeśli dostrzegą to uchybienie). Także może być postulowane zwiększenie nadzoru nad pracownikami zobowiązanymi do tego, kierownikowi zamawiającego też się dostanie połajanka, że zaniedbał owego nadzoru. Nie jest to natomiast naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i z tego tytułu nie grozi odpowiedzialność. Nie spotkałem się z przypadkiem tak dużego opóźnienia w wysłaniu tych sprawozdań, ale sądzę, że można je wysłać teraz. Zawsze potem będzie można się wykazać, że chociaż z dużym opóźnieniem, ale jednak zamawiający próbował ratować się w dopełnieniu nałożonych na niego obowiązków. Przynajmniej za 2006 rok termin złożenia sprawozdania jeszcze nie upłynął.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 15 lut 2007, 21:12

Też myślę, że można to wysłać do UZP. Pewnie niejedno już widzieli i niezależnie co z tym zrobią ty będziesz miał potwierdzenie, że dochowałeś staranności nawet pomimo, że osobiście nie odpowiadasz za niedociągnięcia poprzednków.

skokłosa
Posty: 2
Rejestracja: 14 lut 2007, 20:38

Post autor: skokłosa » 17 lut 2007, 8:36

Dziękuję za odpowiedzi.
Bardzo mi pomogliście.
Pozdrawiam
Maciej

ODPOWIEDZ