Niezgodność ze SIWZ, jak temu zaradzić

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
pytajka
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:05

Post autor: pytajka » 12 wrz 2010, 11:25

Witam,
mam pewien problem i nie wiem jak temu poradzić. Otóż przygotowywałam ofertę przetargową na dostawy produktu. Kryterium przetargu było 100% cena, jednym z warunków które postawił Zamawiający był termin płatności min. 60dni.
Omyłkowo w formularzu oferty wpisałam termin płatności 30dni. Zorientowałam się dopiero o tym w momencie otrzymania ZP12, z którego to wynikało że moja oferta była najniższa cenowo. Czy można coś zaradzić (chodzi mi o ten nieszczęsny termin płatności) by nie zostać odrzuconym przez Zamawiającego? Bardzo proszę o radę, i z góry dziękuję.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 wrz 2010, 11:41

Jak dla mnie na pierwszy rzut - omyłka do poprawienia, tutaj jest podobna sprawa chodziarz nie dokładnie taka sama, lecz trzeba teraz poczekać co zrobi Zamawiający.

Wyrok KIO z dnia 3 lutego 2009 r., sygn. akt KIPO 88/09, 89/08; (…) składający ofertę złożył oświadczenie woli w zakresie przyjęcia w pełni wszystkich warunków umownych przedstawionych przez Zamawiającego, w tym dotyczących terminu zapłaty. Powyższe wynika z analizy zapisu § 9 ust. 2 wzoru umowy w związku z pkt 11 załącznika nr 1 do SIWZ. Wobec powyższego Zamawiający ma prawo uznać, iż mimo, że w samym formularzu ofertowym X nie wpisało terminu płatności (puste miejsce w pkt 8), to jednak z treści pozostałych dokumentów i oświadczeń złożonych w treści formularza oferty, wynika, iż ma podstawę do uzupełnienia w tym zakresie formularza oferty i zawiadomienia o tym Wykonawcy, którego oferta została poprawiona na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych - ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1058), art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp, stanowi, iż Zamawiający poprawia w ofercie inne omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty. Zdaniem Izby, z taką sytuacją mamy do czynienia w tym stanie faktycznym. Wskazuje na to także komentarz do powołanej nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, wydany przez Urząd Zamówień Publicznych: „można poprawiać omyłkę, która nie powoduje istotnych zmian w treści oferty. Dopuszczalne wydaje się dokonanie zmian w sytuacji, jeżeli z okoliczności wynika zamiar złożenia przez wykonawcę oferty zgodnie z wymaganiami zamawiającego oraz poprawienie omyłki nie ingeruje w sposób istotny w treść oferty, tj. nie powoduje konieczności znaczącej ingerencji ze strony zamawiającego lub nie dotyczy jej istotnych postanowień” (Komentarz Prawo Zamówień publicznych po nowelizacji z dnia 4 września 2008 r., s. 118).

pytajka
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2010, 11:05

Post autor: pytajka » 12 wrz 2010, 11:47

Czyli najlepiej czekać teraz na ruch Zamawiającego, i nie "wyskakiwać" pierw z jakimś oświadczeniem o omyłce itp.
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 12 wrz 2010, 12:08

Tak, cierpliwie poczekać, moim zdaniem jest to do poprawienia.

ODPOWIEDZ