problemy przy sprawdzaniu ofert

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
maja
Posty: 140
Rejestracja: 07 maja 2009, 8:04

Post autor: maja » 21 gru 2009, 12:27

Witam
Mam ogromna prośbę. Jestem w trakcie sprawdzania ofert w przetargu nieogr. na roboty budowalne (wynagrodzenie kosztorysowe), wpłynęło mi 15 ofert i mam z niektórymi kłopot. Liczę na Państwa pomoc
1. W kosztorysie ofertowym zostały powtórzone pozycje, tzn. powtórzono pozycje dotyczące elektryki, ale tylko część. W podsumowaniu całego elementu kosztorysu ujęto je jednokrotnie. Czy taka oferta jest ok czy ją odrzucić?
2. W kosztorysie powinno być ochrona narożników przy ocieplaniu ścian 7,2 m a jest 72m, niby jest to omyłka pisarska ale nie umiem tego poprawić, ponieważ kosztorys nie jest uproszczony a narzuty i zysk naliczane są po zakończeniu rozdziału. Jest to w takich tabelkach. Jak próbuję to wyliczyć to uciekają mi grosze. Więc nie wiem jak to poprawić, można wezwać do wyjaśnień?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 21 gru 2009, 14:10

Przypadek pierwszy - jest ok moim zdaniem
Przypadek drugi - jaką policzył cenę?
za 7.2m, czy za 72m?

kuba86
Posty: 88
Rejestracja: 26 lis 2009, 8:29

Post autor: kuba86 » 22 gru 2009, 11:56

ad. 2
nie można poprawiać ilości jednostek miar - ofertę 2 należy odrzucić - art. 89 ust. 1 pkt. 2

maja
Posty: 140
Rejestracja: 07 maja 2009, 8:04

Post autor: maja » 29 gru 2009, 13:20

Wykonawca policzył za 72m
Czyli powinnam odrzucić ofertę? A jeśli nie to jak poprawić: jako omyłkę pisarską czy inną omyłkę?
Inny wykonawca zamiast 4 okien wpisuje 1, za ok 350 zł( czyli liczy za 1 szt.) Co robić? Pomocy

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 gru 2009, 13:27

Osobiście nie poprawiał bym, oferta niezgodna z SIWZ.

maja
Posty: 140
Rejestracja: 07 maja 2009, 8:04

Post autor: maja » 29 gru 2009, 13:32

Tak patrzę ze na 13 ofert to tylko ok 5 nie ma takich omyłek, pozostałe muszę więc odrzucić bo wpisują mi inne ilości jednstek miar niż w przedmiarach. Ale musze przyznać że do chwili obecnej myślałam że mam to poprawiać.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 gru 2009, 14:10

Za kosztorys niezgodny z SIWZ uznasz taki, który nie odpowiada przedmiarowi robót będącemu częścią SIWZ:
- wykonawca nie uwzględnił w nim wszystkich pozycji przedmiaru
- obmiary przyjęte w kalkulacji są inne niż przyjęte w przedmiarze

maja
Posty: 140
Rejestracja: 07 maja 2009, 8:04

Post autor: maja » 29 gru 2009, 19:39

Jestem ogromnie wdzięczna za odpowiedź.

A tak z ciekawości,na przyszłość: co jest tą inną omyłką polegającą na niezgodności oferty z SIWZ i niepowodującą istotnej jej zmiany?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 29 gru 2009, 22:22

"Omyłki, o których mowa w art. 87 ust. 2 pkt 3 upzp, powinny mieć taki charakter, aby ich poprawy mógł zamawiający dokonać samodzielnie, bez udziału wykonawcy w tej czynności. W celu oceny, czy dana omyłka ma charakter istotny, należy ustalić w szczególności, jakie konsekwencje będzie miało poprawienie danej oferty, np. ile wyniesie wartość zmiany, jak również ile pozycji będzie musiało ulec poprawie. Charakter omyłki powinien być oceniany na tle danego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w ramach danej oferty. Zamawiający ma obowiązek poprawienia omyłek, które nie powodują istotnych zmian w treści oferty, wobec czego powinien badać konsekwencje poprawienia danej oferty w postępowaniu i umieć uzasadnić, że zmiany w ofercie miałyby charakter istotny, albo nie miałyby takiego charakteru.

Zamawiający zobowiązany jest do poprawienia omyłek niezwłocznie, zawiadamiając o tym wykonawcę, którego oferta została poprawiona (art. 87 ust. 2 upzp). Jednak tylko w odniesieniu do poprawienia "innej" omyłki wykonawca może w terminie 3 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o tym nie zgodzić się na jej poprawienie. Jeżeli się nie zgodzi, zamawiający ma obowiązek odrzucić jego ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 7 upzp."

maja
Posty: 140
Rejestracja: 07 maja 2009, 8:04

Post autor: maja » 30 gru 2009, 8:06

A czy może być tak, że w danym postępowaniu jedną ofertę z błędami polegającymi na wpisaniu złej ilości obmiarowej poprawiamm a drugą odrzucam? Jeżeli Wykonawca załączył kosztorys uproszczony do oferty to w zasadzie sama jestem w stanie dokonać poprawek. Fakt jest to utrudnione bo przez jedną omyłkę zmieniają się sumy w kilku miejscach, w tym w ostateczności cena na formularzu ofertowym. Szczerze mówiąc wolałabym te oferty również odrzucać dlatego ze poprawiając je mogłabym cos przeoczyć. I chyba jednak tak zrobię, szukam tylko potwierdzenia że tak będzie dobrze.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 30 gru 2009, 13:04

Nie rób tak że jedną odrzucasz a następną poprawiasz, narobisz sporo bałaganu takim postępowaniem.
Ostatnio zmieniony 30 gru 2009, 13:04 przez Janusz, łącznie zmieniany 1 raz.

maja
Posty: 140
Rejestracja: 07 maja 2009, 8:04

Post autor: maja » 02 sty 2010, 22:25

Czy znacie państwo jakieś orzecznictwo w tej sprawie? Czym mogłabym się poratować w razie protestu? Za niezgodność ilości jednostek obmiarowych z przediarem odrzucam aż 8 ofert

maja
Posty: 140
Rejestracja: 07 maja 2009, 8:04

Post autor: maja » 03 sty 2010, 20:25

No i mam jeszcze jeden kłopot. W formularzu ofertowym Wykonawca wpisał cenę netto, określił Vat na 22% ale kwoty podatku w zł nie wpisał. Podał też wartość brutto, ale zaniżoną o 1 gr od tego co mi wychodzi jak liczę cene brutto. Co zrobić z ta ofertą?
I ciągle jeszcze proszę o podanie podstawy prawnej tzn orzecznictwa że nie można poprawiać ilości jednostek w kosztorysach. Szukam ale bezskutecznie.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 sty 2010, 22:00

jeżeli z treści oferty wynika iż została zastosowana prawidłowa stawka vat, to jest możliwość uzupełnienia w tym zakresie formularza oferty i zawiadomienia o tym Wykonawcy, którego oferta została poprawiona na podstawie art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp.Zamawiający poprawia w ofercie inne omyłki polegające na niezgodności oferty ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, niepowodujące istotnych zmian w treści oferty.
Jest to raczej błąd techniczny (zapomnieli wpisać) :)
zaniżenie 1 gr, może wynikać z zaokrągleń groszy przy obliczeniu, wyrok gdzieś miałem ale teraz znaleźć nie mogę :(

maja
Posty: 140
Rejestracja: 07 maja 2009, 8:04

Post autor: maja » 04 sty 2010, 11:44

Z tego wszystkiego zapomniałam już czy trzeba informowac wszystkich którzy złożyli oferty o dokonaniu poprawek w jakiejś ofercie? Mam chyba jakąs zaćmę i nie widzę na to zapisu w pzp, a sprawa pilna,.

ODPOWIEDZ