Grupa kapitałowa

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
romano
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2015, 8:21

Post autor: romano » 27 mar 2015, 8:25

Witam.
Mam problem w dniu wczorajszym otrzymałem zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty. W przetargu na ochronę startowały 4 firmy. 1 firma została odrzucona ze względu na nie uzupełnienie dokumentów na wezwanie zamawiającego. W 2 firmach z 3 pozostałych biorących udział firm są ci sami właściciele w większości udziałów i w jednej jak i w drugiej firmie. Czy mogę się ubiegać o ich odrzucenie ze względu na powiązania właścicieli - powołując się na jedną Grupę Kapitałową jako czyn nieuczciwej konkurencji?

pozdrawiam

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 mar 2015, 8:54

To zależy ponieważ sama przynależność do grupy nie może świadczyć o wykluczeniu oferty, w związku z tym jeżeli faktycznie przynależą to zamawiający powinien na etapie badania ofert wezwać do wyjaśnienia.
"Zamawiający zwraca się do wykonawcy o udzielenie w określonym terminie wyjaśnień dotyczących powiązań, o których mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5, istniejących między przedsiębiorcami, w celu ustalenia, czy zachodzą przesłanki wykluczenia wykonawcy. 2. Zamawiający, oceniając wyjaśnienia, bierze pod uwagę obiektywne czynniki, w szczególności wpływ powiązań, o których mowa w art. 24 ust. 2 pkt 5, istniejących między przedsiębiorcami, na ich zachowania w postępowaniu oraz przestrzeganie zasady uczciwej konkurencji". Te regulacje w połączeniu z zastrzeżeniem wpisanym w nowym art. 24 ust. 2 pkt 5 p.z.p. pozwalają na stwierdzenie, że instytucja wykluczenia wykonawcy oparta na omawianej przesłance nie ma charakteru machinalnego, nie następuje automatycznie i poprzedzona zostaje wyjaśnieniami oraz analizą problemu, czy istniejące między wykonawcami powiązania prowadzą do zachwiania uczciwej konkurencji."

romano
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2015, 8:21

Post autor: romano » 27 mar 2015, 9:07

Dziękuję za odpowiedź. Szukam różnych odpowiedzi. Przed chwilą pobrałem KRS-y obu firmy (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), są wpisani tacy sami właściciele, ale nie ma nic o powiązaniach między firmami. Czy można być właścicielami w obu firmach i nie być powiązanym grupa kapitałową? Czy mając większość udziałów w dwóch firmach można to potraktować jako czyn nieuczciwej konkurencji?

ps. w rubryce dane wspólników są te same osoby.

pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 27 mar 2015, 9:11 przez romano, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 27 mar 2015, 9:29

Proponuję zrobić wgląd w dokumentację u zamawiającego, będziesz widział co i jak, czy było wezwanie do wyjaśnień oraz co ewentualnie wyjaśnili.

ODPOWIEDZ