potwierdzenie za "zgodność z oryginałem"

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 24 kwie 2014, 8:07

PN w procedurze krajowej i mam problem z oceną czy załączone dokumenty zostały PRAWIDŁOWO potwierdzone "za zgodność z oryginałem". Dokładnie chodzi o zaświadczenie o niezaleganiu z US u 3 różnych wykonawców.

Pierwszy przpyadek: zaświadczenie skserowane dwustronnie na jednej kartce, ale potwierdzenie za zgodność za orginałem znajduje się tylko na pierwszej stronie tego ksero, na drugiej stronie już nie ma potwierdzenia;
Drugi przypadek: zaświadczenie skserowane na dwóch kartkach, każda strona na osobnej kartce, ale potwierdzona za zgodność z oryginałem została tylko pierwsza kartka-strona, druga kartka-strona jest już bez potwierdzenia.
Trzeci przypadek - zaświadczenie skserowane na dwóch kartkach, każda strona na osobnej kartce, a potwierdzenie za zgodność z oryginałem znajduje się na każdej kartce z tyłu czyli nie na stronach z treścią na dole tylko z drugiej strony - strony pustej bez treści.

I teraz zastanawiam się czy wzywać ich do uzupełnienia czy nie? Wg mnie potwierdzona powinna być każda strona niosąca treść, ale nigdzie nie została opisana technicznie czynność potwierdzenia za zgodność z oryginałem... więc wzywać? czy nie wzywać? - oto jest pytanie. Co zrobilibyście na moim miejscu?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 24 kwie 2014, 14:27

Jeżeli np. chodzi o poświadczoną tylko pierwszą stronę:
Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu Wydział IX Gospodarczy z 26 lipca 2006r.
sygn.akt IX Ga 121/06.
Samo złożenie oświadczenia o zgodności z oryginałem jedynie na pierwszej stronie dokumentu jest niewystarczające bowiem przymiot kopii dokumentu poświadczonego za zgodność posiada wówczas jedynie pierwsza strona dokumentu, a nie cały dokument. Wykonawca winien poświadczyć za zgodność z oryginałem całość dokumentu, a nie tylko jego część. Z treści zaś oświadczenia wykonawcy o poświadczeniu za zgodność nie wynika, aby wykonawca poświadczał za zgodność coś więcej niż pierwszą stronę dokumentu.

Jeżeli chodzi o dok. poświadczony na ostatniej raczej bym się nie czepiał, jednak opinie są różne, wiadomo że najlepiej jest jeżeli poświadczona jest każda zapisana strona, lub też potwierdzam za zgodność od strony... do strony.... .

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 25 kwie 2014, 13:23

Dziękuje za pomoc

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 09 cze 2014, 13:44

a jak patrzeć na ksero dwóch dokumentów ( chyba z oszczędności) np KRK dwóch ludzi zrobionych na jednej kartce papieru z podpisem za zgodność? traktować jako całość?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 09 cze 2014, 14:22

Skoro jest treść i za zgodność to jest ok, mniej znaczące jest to czy na osobnej kartce czy też na osobnej stronie.

almarta
Posty: 255
Rejestracja: 25 cze 2010, 8:39

Post autor: almarta » 10 cze 2014, 8:31

na jednej stronie-kartce są umieszczone ksera dwóch dokumentów KRK-dwóch osób a podpis jest jeden-na dole kartki z adnotacją - za zgodność z oryginałem.Mój prawnik zakwestionował ten dokument z uwagą ,że ksera dotyczą dwóch różnych dokumentów a tylko jeden z nich ma klauzulę-za zgodność.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 10 cze 2014, 8:54

W tym wypadku oczywiście trzeba wezwać do uzupełnienia, skoro tylko jedna strona jest potwierdzona "za zgodność", wcześniej myślałem że chodzi tylko o ksero na jednej kartce dwóch dokumentów.

ODPOWIEDZ