spełnienie warunku

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Nixon85
Posty: 7
Rejestracja: 02 lis 2009, 16:33

Post autor: Nixon85 » 12 lis 2012, 19:18

Witam

Miała miejsce następująca sytuacja:
Wykonywałem pewne zamówienie - kończył się termin - nowy przetarg - przegrałem.

Zapoznałem się z ofertą konkurencji, w ofercie trzeba było podać osoby, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia, a w mojej i ich ofercie te same nazwiska. Pracownicy zatrudnieni u mnie na umowie o pracę.
W sumie to nie mam nic przeciwko, żeby pracowali u konkurencji, bo ja bez tego przetargu i tak nie miałbym dla nich pracy, ale rozmawiałem z nimi i oni nic nie wiedzą na ten temat. Nie podpisywali nic, "na gębę' taż nic nie ustalali.

W związku z powyższym mam pytanie, czy jeśli udowodnię, że konkurencja kłamała wpisując ich jako pracowników którymi dysponuje bezpośrednio to zamawiający będzie musiał uznać, że warunek nie został spełniony, czy może ich wezwać do zmiany pracowników?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 lis 2012, 8:39

Zawsze masz możliwość zbadania oferty na każdym etapie postępowania.
Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem „okoliczność podania nieprawdziwych informacji może pojawić się na każdym etapie postępowania, a zamawiający, w przypadku jej ujawnienia jest zawsze zobowiązany do rzetelnego ustosunkowania się do takiej sytuacji i zweryfikowania (wszelkimi dostępnymi środkami) podanych przez wykonawcę informacji” (wyrok KIO z 26 stycznia 2011 r., sygn. akt KIO/UZP 93/11).
Oceń i dowiedź, że przedłożone przez wykonawcę w postępowaniu dane są nieprawdziwą informacją. Dowiedź, że miało to wpływ na wynik postępowania, to znaczy, że każda z podanych informacji była nieprawdziwa, a nie tylko jedna a pozostałymi danymi potwierdziłby spełnianie warunków udziału w postępowaniu. Jeśli to dowiedziesz możesz konwalidować czynność wyboru najkorzystniejszej oferty, tzn. dokonać nowego wyboru wykluczając z postępowania wykonawcę, który złożył nieprawdziwe informacje.

Nixon85
Posty: 7
Rejestracja: 02 lis 2009, 16:33

Post autor: Nixon85 » 13 lis 2012, 20:04

Jestem w trakcie pisania informacji do urzędu wyjaśniającej całą sytuację.

W między czasie wynikła jednak kolejna sprawa.

W ramach tego zamówienia trzeba pobierać wpłaty w imieniu urzędu, a na koniec miesiąca im je przelewać. Okazało się, że w przynajmniej jednym udowodnionym przypadku wpłata trafiła do kieszeni poprzedniego wykonawcy. Wystawił on osobie wpłacającej kartkę z napisem, że zapłaciła i się pod tym podpisał, jednak nie dał jej faktury, kopia faktury nie wpłynęła również do urzędu, ani pieniądze. Czy takie coś może być podstawą do unieważnienia jego referencji?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 14 lis 2012, 11:20

Grubsza sprawa :), jak było to trzeba analizować sprawę i mieć dowody jeżeli tak było faktycznie to podstawa na pewno będzie.

ODPOWIEDZ