zamówienia uzupełniające na usługę

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 16 mar 2012, 9:55

Jaka jest definicja zamówienia uzupełniającego? Ogłosiłam przetarg na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej sygnalizacji alarmu pożaru dla naszych obiektów wraz z uzyskanienm ostatecznego pozwolenia na budowę. Okazało się że w trakcie prac projektowych wszedł plan zagospodarowania przestrzennego co wiąże się z uaktualnieniem map.
Czy taką aktualizację mam mogę zlecić w ramach zamówień uzupełniających?
Czy może powtórzeniem prac tego samego rodzaju oznacza że ja mogę zlecić w ramach uzupełniających wykonanie w/w dokumentacji dla większej ilości obiektów niż zakładałam pierwotnie? Nie umiem sobie wyznaczyć jednoznacznie granicy która odróżniałaby mi prac/usługi tego samego rodzaju od usług nie tego samego rodzaju. Przecież aktualizacja map to jest wg mnie wykonanie tej samej usługi co usługa podstawowa zlecona w zamówieniu. Rozmawiałam z praktykiem i on na moje pytanie czy te aktualizacje mogę zlecić uzupełniającymi odpowiedział mi nie. Nie rozumiem.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 mar 2012, 10:52

Zamówienia uzupełniające są udzielane w trybie z wolnej ręki. Przedmiotem zamówień uzupełniających mogą być dostawy usługi i roboty budowlane. Zamówienie to może być udzielone w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych, stanowiących nie więcej niż 50% wartości zamówienia podstawowego, polegających na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień. Warunkiem udzielenia zamówienia uzupełniającego jest to, że zamówienie podstawowe zostało udzielone w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, zaś zamówienie uzupełniające było przewidziane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W przypadku dostaw wartość zamówień uzupełniających nie może być wyższa niż 20% wartości zamówienia podstawowego.
Warto zapoznać się z wyrokiem KIO z 8 czerwca 2009 r. (sygn. akt KIO/UZP 674/09). Krajowa Izba Odwoławcza wskazała, że nieuprawnione byłoby, gdyby zamawiający zlecał w ramach zamówień uzupełniających realizację innych usług niż przewidziane w siwz.

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 19 mar 2012, 7:43

Dziękuje,zrozumiałam. :)

ODPOWIEDZ