OFERTY - ART. 82 UST.1

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
molba8
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2009, 22:34

Post autor: molba8 » 26 maja 2011, 9:59

Co w sytuacji gdy otrzymałam w przetargu dwie oferty:
- jedna oferta została złożona przez Adama Nowaka i Andrzeja Nowaka S.C.
- druga oferta została złożona przez Adama Nowaka Sp. z o.o.

Czy w takiej sytuacje należy odrzucić obie oferty? Proszę o pomoc

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 26 maja 2011, 10:27

Złożenie większej liczby ofert przez tego samego wykonawcę skutkować będzie odrzuceniem wszystkich z nich, jako niezgodnych z ustawą (art. 89 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp). Dotyczy to również sytuacji, kiedy wykonawca składa jedną ofertę samodzielnie, drugą zaś w ramach konsorcjum (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, sygn. akt KIO/UZP 853/08).
Jeśli wykonawca X jest osobą fizyczną prowadzącą różne rodzaje działalności gospodarczej w ramach jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (nie ma możliwości prowadzenia kilku działalności gospodarczych przez jedną osobę fizyczną), a przy składaniu ofert posługuje się wymiennie różnymi nazwami swojej działalności, wówczas składa dwie oferty jako ten sam wykonawca. W sensie prawnym jest to jeden podmiot i zamawiający, działając w oparciu o art. 89 ust. 1 pkt 1 Pzp, powinien obie oferty odrzucić.
Jeżeli jednak l są np. spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółkami akcyjnymi, a „wykonawca X” posiada w nich swoje udziały bądź akcje, wówczas należy je traktować jako dwóch wykonawców. W sensie prawnym są to odrębne podmioty z samodzielną osobowością prawną, a struktura właścicielska nie ma tutaj znaczenia.

molba8
Posty: 45
Rejestracja: 19 gru 2009, 22:34

Post autor: molba8 » 26 maja 2011, 11:15

czyli w moim przypadku należy nie odrzucać ofert? proszę o odpowiedź

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 26 maja 2011, 12:08

Nie wiem tego dokładnie nie mam dokumentów przed sobą, najprawdopodobniej nie.

ODPOWIEDZ