Uzupełnienie dokumentów

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
dprxp
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2011, 14:30

Post autor: dprxp » 15 mar 2011, 14:42

Witam!

Przeszukałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi więc postanowiłem założyć nowy temat.

Do rzeczy:

Jestem wykonawcą, dostałem wezwanie do uzupełnienia dokumentów...
- kierownik budowy ponoć nie ma wystarczających uprawnień - czy mogę uzupełnić innym kierownikiem?
- firma na którą sie powołuje przy wykonaniu zamówienia nie ma aktualnych dokumentów - czy mogę uzupełnić dokumentami innej firmy?

Pozdrawiam:)

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 mar 2011, 16:01

Krajowa Izba Odwoławcza w Wyroku z dnia 4 lipca 2008, sygn. akt KIO/UZP 622/08 postanowiła:
Wobec opisanych wyżej okoliczności, skład orzekający Krajowej Izby Odwoławczej uznał, że WPB SA spełnia warunek udziału w postępowaniu zakresie dysponowania osobami uprawnionymi do realizacji przedmiotu zamówienia. Przedstawienie uprawnień dla osoby, nie ujętej w wykazie załączonym do oferty, nie jest zmianą treści oferty, bowiem uprawnienia te nie są treścią oferty, lecz dokumentem potwierdzającym warunek udziału w postępowaniu. Wykonawca, załączając do oferty wykaz określonych osób, nie deklaruje (co do zasady), że te właśnie osoby będą uczestniczyć w realizacji zamówienia, lecz wykazuje, że spełnia warunek udziału w postępowaniu polegający na dysponowaniu osobami zdolnymi do realizacji zamówienia. Istotne jest dysponowanie osobą posiadającą określone uprawnienia, a nie dysponowanie konkretną osobą. Skoro na podstawie art. 26 ust. 3 Prawa zamówień publicznych dopuszcza się uzupełnienie dokumentów, jeżeli ich wcześniej nie złożono albo zawierają błąd - nie można odmówić wykonawcy prawa do naprawienia tego błędu, czyli w tym wypadku przedłożenia, w wyniku wezwania, uprawnień dla nowej osoby, jeżeli uprawnienia wcześniej załączone nie spełniały wymogów SIWZ. Należy przyjąć, że celem art. 26 ust 3 Prawa zamówień publicznych jest umożliwienie takiego uzupełnienia dokumentów, które będą podstawą decyzji o niewykluczeniu wykonawcy z postępowania i w tym kontekście należy rozumieć wezwanie do uzupełnienia dokumentów z dn. 02.06.2008r.; wobec czego nie można uzależniać decyzji o zaakceptowaniu uzupełnionych dokumentów od sformułowania użytego przez Zamawiającego w wezwaniu, nawet jeżeli nie jest ono jednoznaczne.

dprxp
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2011, 14:30

Post autor: dprxp » 15 mar 2011, 17:42

bardzo dziękuje za szybką i wyczerpującą odpowiedz:)

to samo można zastosować do uzupełnienia dokumentów firmy na której mam polegać przy wykonaniu zamówienia? tzn czy mogę uzupełnić dokumentami innej firmy?

i ostatnie pytanie, czy te dokumenty mogą być firmy która także bierze udział w tym samym postępowaniu (przegięcie już chyba)

?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 mar 2011, 19:42

dprxp pisze:bardzo dziękuje za szybką i wyczerpującą odpowiedz:)czy te dokumenty mogą być firmy która także bierze udział w tym samym postępowaniu (przegięcie już chyba)

?
Może, na razie nigdzie nie doczytałem że nie może ;)

dprxp
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2011, 14:30

Post autor: dprxp » 16 mar 2011, 14:54

Zgodnie z pkt 6,2. SIWZ Zamawiający wymagał, aby Wykonawca powołujący się przy wykazaniu spełnienia warunków udziału w postępowaniu na potencjał innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji
części zamówienia, przedłożył także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla Wykonawcy określonym w pkt.6.2. SIWZ

czy te dokumenty są konieczne? powołuje się na potencjał innej firmy ale w wykazie osób które będą brały udział w zamówieniu nie wymieniam tej firmy, w formularzu oferty zaznaczam że zadanie wykonam samodzielnie...

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 mar 2011, 15:22

Sam sobie odpowiedziałeś.

dprxp
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2011, 14:30

Post autor: dprxp » 16 mar 2011, 15:53

wygląda na to że nie potrzebuje dokumentów podmiotu na który się powołuje, zamawiający uznał inaczej i wezwał do uzupełnienia

ODPOWIEDZ