zamówienie uzupełniające w usługach telekomunikacyjnych

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 16 gru 2010, 7:51

Witam, we wrześniu przeprowadziliśmy PN na usługi w zakresie telefonii komórkowej wraz z transmisją danych i dostawą niezbędnych urządzeń, w zakresie tego postępowania nabyliśmy 74 karty sim i aparaty telefoniczne. W ogłoszeniu przewidzieliśmy zamówienia uzupełniające w zakresie zamówienia podstawowego, czyli możliwość zwiększenia liczby kat i aparatów. I teraz właśnie mam taką sytuację że musimy dokupiś 4 karty wraz z całym zakresem usług. W umowie podstawowej mamy określony miesięczny pakiet kwotowy na obsługę tych 74 kart dodanie do tego 4 spowoduje wzrost tej kwoty o 200 zł na 2 lata czyli całkowita wartość tego zamówienia uzupełniającego będzie wynosić 4800zł. I teraz pytanie jak to przeprowadzić czy zaproszenie do negocjacji, negocjacje i osobna umowa na w/w kwotę a potem jeszcze ogłoszenie o udzieleniu zamówienia uzupełniającego? czy może sam aneks do umowy podstawowej przy czym w siwz nie mamy przewidzianych żadnych okoliczności dokonania zmiany umowy, dopuszczamy tylko zamówienia uzupełniające kwota tego zamówienia też jest poniżej progów unijnych czy to znaczy że nie muszę stosować ustawy i podpisze tylko aneks? Nie wiem jak mam postąpić żeby było prawidłowo?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 gru 2010, 7:55

Zamówienie uzupełniające jest nowym zamówieniem, objętym nową umową, zatem nie możesz zlecić go aneksem do umowy „podstawowej”.
Istotą zamówień uzupełniających jest to, że możesz ich udzielić w trybie zamówienia z wolnej ręki, w sytuacji, gdy:

* były przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu,
* są zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego, które zostało przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego,
* są zlecane dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych,
* polegają na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówienia co podstawowe,
* są udzielane w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego,
* stanowią nie więcej niż 50% wartości zamówienia podstawowego.

W przypadku, gdy wymienione przesłanki są spełnione łącznie, masz możliwość udzielenia zamówień uzupełniających i zastosować tryb zamówienia z wolnej ręki.
Przedmiotowego zamówienia możesz udzielić również w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, nie będzie to jednak wówczas zamówienie uzupełniające, ale odrębne i nowe zamówienie publiczne.
Jednocześnie oszacowania wartości zamówienia uzupełniającego powinieneś dokonać zgodnie z art. 33 ustawy Prawo zamówień publicznych. Dokonując tej czynności miej na względzie przepis art. 32 ust. 2 ustawy Pzp, który zabrania dzielenia zamówienia w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy.
W sytuacji, gdy tak oszacowana wartość Twojego zamówienia nie przekracza kwoty 14.000 euro, nie masz obowiązku stosowania przepisów Prawa zamówień publicznych przy jego zlecaniu. Jednak zwróć uwagę, że w takim przypadku nie możesz określić zamówienia jako uzupełniającego, którego konsekwencją jest przeprowadzenie procedury z wolnej ręki, ale jako nowe odrębne zamówienie publiczne.

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 16 gru 2010, 8:50

Rozumiem, że nowa umowa, natomiast nie do końca zrozumiałam kwestii wartości zamówienia, chodzi mi o to że wartość tego zamówienia to zaledwie 4800 zł czy w związku z tym nie muszę stosować ustawy i podpiszę osobną umowę z dotychczasowym wykonawcą na to 4800?
czy mam wystosować zaproszenie do negocjacji negocjować i podpisywać umowę w ramach zamówień uzupełniających?
które rozwiązanie zastosować 1 czy 2 żeby było prawidłowo?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 16 gru 2010, 9:03

Będzie prawidłowo - pełną procedurą z WR, jak i procedurą poniżej 14 000 euro.

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 16 gru 2010, 12:54

Dziękuje!!!

ODPOWIEDZ