art. 6a

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Mariiiia
Posty: 60
Rejestracja: 17 maja 2010, 9:37

Post autor: Mariiiia » 22 lis 2010, 14:33

Mam nast. problem. Kilka dni temu wszczęłam postępowanie poniżej progów unijnych w trybie PN, dzisiaj, kiedy postępowanie jest ogłoszone okazało się, iż zachodzi potrzeba zwiększenia ilości, jednak nie do końca tego co jest przedmiotem wszczętego post. na dostawę, ale trochę in., podobnych rzeczy. Mogłabym zrobić zmianę siwz i ogłoszenia zwiększając tylko zakres i wydłużyć czas składania ofert, jednak może mogę zastosować art. 6a, wart. nie wynosi więcej niż 20%?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 22 lis 2010, 15:28

możesz zrobić modyfikację, lub też 6a.

Mariiiia
Posty: 60
Rejestracja: 17 maja 2010, 9:37

Post autor: Mariiiia » 23 lis 2010, 8:05

Skoro mogę 6a, nasuwa mi kolejna wątpliwość, nie robiąc zmiany siwz i ogłoszenia. W moim postępowaniu nie ma podziału na części, a w tym przepisie mowa o częściach, jak wobec powyższego powiększyć zakres zamówienia?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 23 lis 2010, 8:23

Podam na przykładzie:
PrzykładZamierzasz udzielić zamówienia na dostawę komputerów stacjonarnych, laptopów i serwerów. Zamówienia zamierzasz udzielić w V częściach, których wartości wynosi odpowiednio:

* Część I – 16.000 euro,
* Część II – 24.000 euro,
* Część III – 20.000 euro
* Część IV – 100.000 euro,
* Część V – 140.000 euro,

Łączna wartość całego zamówienia, wynikająca z zsumowania poszczególnych części, to 300.000 euro. A zatem jako całość zamówienie podlega procedurom właściwym dla wartości przekraczającej tzw. próg unijny . Aby móc skorzystać z możliwości, jakie daje art. 6a ustawy Pzp, 80% całości zamówienia musisz udzielić w procedurze właściwej dla wartości przekraczającej odpowiednio progi unijne. Przy tym obowiązek zastosowania procedury „unijnej” dotyczyć będzie wszystkich tych części, w których wartość danej części przekracza 80.000 euro.
Części o wartości nieprzekraczającej 80.000 euro mogą być udzielone w procedurze elastyczniejszej (właściwej dla wartości mniejszej niż progi unijne. Z tym że zastosowanie procedury elastyczniejszej możliwe jest, wyłącznie wtedy gdy łączna wartość tych części wynosić będzie nie więcej niż 20% wartości zamówienia.
W omawianym przykładzie 20% wartości całego zamówienia wynosi 60.000 euro. To oznacza, że łączna wartość części udzielanych w procedurze właściwej dla wartości mniejszej niż progi unijne nie może przekroczyć 60.000 euro.
W konsekwencji postępowania na zamówienie części IV i V muszą każdorazowo pozostawać zgodne z przepisami właściwymi dla wszystkich części (tj. dla wartości przekraczającej tzw. próg unijny). Natomiast wobec części I, II i III możesz zastosować procedury właściwe dla ich wartości.

ODPOWIEDZ