Pomyłka wykonawcy - co ma zrobić Zamawiający

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 lis 2007, 10:43

Mam ciekawy przypadek. W ofercie na roboty budowlane są dwa kryteria oceny ofert. Cena – 60% i gwarantowane koszty eksploatacji – 40%. W jednej z ofert wykonawca napisał, że gwarantowane koszty eksploatacji wynoszą 0,29 zł, a słownie poniżej podał „dwadzieścia sześć groszy”. Nie jest to omyłka rachunkowa w obliczeniu ceny. Co do ceny nie mamy żadnych uwag, została podana poprawnie liczbowo słownie, dobrze wyliczony jest VAT. W SIWZ nie było podane co zrobić jeśli wykonawca poda rozbieżne wartości słownie i liczbą, kodeks cywilny tez nie podaje zasady co uznać za poprawne jeśli jest coś podane słownie i liczbowo. Jak zgodnie z prawem powinien teraz postąpić Zamawiający?

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 06 lis 2007, 10:30

Chyba wystąpiłbym do wykonawcy o wyjaśnienie treści złożonej oferty (87.1) w zakresie rozbieżnosci w gwarantowanych kosztach eksploatacyjnych podanych słownie i cyfrowo, a następnie (oczywiście w zależnosci od wyjaśnień wykonawcy) zastanowiłbym się nad zastosowaniem art 87.2. Pytanie tylko, czy rozbieżność pomiędzy podaniem wartości cyfrowo i słownie można uznać za oczywistą omyłkę pisarską.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 lis 2007, 11:09

Oczywistą omyłką pisarską to to nie jest na pewno. Jest to omyłka rachunkowa, ale nie w obliczeniu ceny więc jest problem. Wykonawca z pewnością będzie wezwany do wyjaśnień, zobaczymy co odpowie. Potem zamawiający będzie się zastanawiał co z tym zrobić.

zaczyna
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2006, 9:04

Post autor: zaczyna » 06 lis 2007, 14:21

a czy koszty eksloatacji - wyrazone w PLN to nie jest cena? w/g mnie jak najbardziej, w dodatku ryczałtowa , czyli art. 88 ust. 1 pkt. 3 a i b się kłania

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 lis 2007, 7:44

Nie jest to cena. Gwarantowane koszty eksploatacji to wartość wyrażona w groszach za metr sześcienny oczyszczanych ścieków. Wykonawca zobowiązuje się, że zmodernizowana przez niego oczyszczalnia osiągnie takie parametry, że oczyszczenie jednego metra sześciennego ścieków będzie kosztować właściciela oczyszczalni nie więcej niż to co podał wykonawca w ofercie. Wysokość owych gwarantowanych kosztów eksploatacji jest obok ceny, jednym z kryteriów oceny ofert. Zgodnie z art. 88 zamawiający poprawia omyłki rachunkowe w obliczeniu ceny.

ODPOWIEDZ