Polscy przedsiębiorcy zrealizują 19 kontraktów

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 maja 2007, 14:01

Polscy przedsiębiorcy zrealizują 19 kontraktów – Gazeta Prawna, 22 maja 2007

Polscy przedsiębiorcy coraz skuteczniej ubiegają się o zamówienia na unijnym rynku.
Nasi przedsiębiorcy dobrze sobie radzą na europejskich rynkach zamówień publicznych. Od początku 2007 roku polskie firmy uzyskały 19 zamówień o łącznej wartości ponad 32 mln euro. Najbardziej interesujemy się rynkiem nowych państw unijnych: Czech, Litwy i Węgier, ważne miejsce zajmuje też Belgia oraz Niemcy.
Wszystkie uzyskane zamówienia dotyczą jedynie dostaw lub usług, nie wiedzie się nam na rynku budowlanym. Najwyższą wartość miał kontrakt na dostawę autobusów do Estonii wygrany przez firmę Solaris Bus & Coach (ponad 11 mln euro). Firma Emax z Poznania wygrała na Litwie przetarg na dostawę sprzętu komputerowego i oprogramowania o wartości prawie 4 mln euro. Rybnicka fabryka maszyn Ryfami wygrała w przetargu w Czechach kontrakt o wartości prawie 2,5 mln euro.
Natomiast wykonawcy zagraniczni, którzy są od dawna na naszym rynku zamówień, zwyciężyli w 2007 roku tylko w 93 przetargach publicznych (na sumę ponad 2 mln złotych). Udział firm zachodnich w polskim rynku zamówień nie stanowi więcej niż 2 proc. w skali roku. Najwięcej przetargów wygrywają Brytyjczycy i Niemcy (odpowiednio 24 i 21 kontraktów). Na dalszych miejscach są firmy francuskie, włoskie, holenderskie i szwajcarskie. Największe wartości mają kontrakty na roboty budowlane, które będą realizować przedsiębiorstwa z Hiszpanii i Grecji.
EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ODPOWIEDZ