Polisa

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Ekomed
Posty: 2
Rejestracja: 18 mar 2008, 12:14

Post autor: Ekomed » 18 mar 2008, 12:21

Zamawiajacy zada of oferentow w SIWZ przedlozenia kopii Polisy OC opiewajacej na okreslona przez siebie wartosc minimalna = 200.000,00 zlotych. Wartosc netto oferty przetargowej ( w ramach jednego wybranego i oferowanego odddzielnie pakietu ) nie przekroczy kwoty 10.000, 00 zlotych. Czy Zamawiajacy ma prawo okreslac wartosc minimalna zadanej polisy OC ? Czy taka wartosc nie musi sie odnosic (np. procentowo) do przewidywanej wartosci zamowienia, czy tez Zamawiajacemu przysluguje pelna dowolnosc w tym zakresie ? (np. moze sobie zazadac polisy OC o wartosci miliona zlotych, dokonujac zakupu marchewki za 5 tysiecy zlotych )

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 18 mar 2008, 13:22

Odpowiadając krótko - NIE. Zamawiającemu wolno stawiać warunki i żądać dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania. Takie warunki mogą stanowić utrudnianie dostępu do zamówienia i czyn nieuczciwej konkurencji

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 18 mar 2008, 14:33

W ogóle żądanie polisy na określoną wartość na etapie postępowania jest problematyczne. Zdolność finansowa niekoniecznie musi zależeć od posiadania jakiejś polisy. Ja jestem zwolennikiem nie żądania polisy od wszystkich wykonawców, a dopiero wymogu ubezpieczenia od wybranego wykonawcy, który musi się nim wykazać przed podpisaniem oferty.

Ekomed
Posty: 2
Rejestracja: 18 mar 2008, 12:14

Post autor: Ekomed » 19 mar 2008, 13:05

Uscisle moze swoje pytanie dodajac konkretne szczegoly: nasza firma - jako dystrybutor sprzetu jednorazowego uzytku stosowanego podczas eksploatacji oferownych przez nas urzadzen medycznych - zamierza wziac udzial w przetargu niegraniczonym ogloszonym przez jeden z polskich szpitali. Szpital ten opublikowal stosowna SIWZ ( laczny zakup sprzetu medycznego jednorazowego uzytku, w ramach kilkudziesieciu pakietow - my zainteresowani jestesmy wylacznie 1 pakietem, ktorego wartosci netto nie przekroczy kwoty 10 tysiecy zlotych) i zawarl w tresci SIWZ wymog przedlozenia Polisy OC o wartosci minimalnej 200 tysiecy zlotych. Ze wzgledu na profil prowadzonej przez nas dzialanosci gospodarczej (jest to wylacznie handel artykulami medycznymi jednego producenta - jako jego przedstawiciel na terenie RP i z pelnym zabezpieczeniem ze strony tego producenta - gwarantuje on za jakosc i bezpieczenstwo tego sprzetu i jest stosownie ubezpieczony ) dysponujemy Polisa OC opiewajaca na wartosc 20 tysiecy zlotych. Warunek/wymog postawiony przez w/w szpital uniemozliwia nam przystapienie do przetargu. Chce wiedziec, czy Zamawiajacy zadaja polisy OC na wartosci minimum 200 tysiecy zlotych postapil legalnie i czy ma do tego podstawy i regulacje prawne ? Pozdrawiam.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 19 mar 2008, 13:24

Moim zdaniem to przetarg do unieważnienia, warunki winny być ustalone dla każdego pakietu. Żądanie polisy na 200 tys przy pakiecie za 20 tys jest rażącym naruszeniem art. 7 i art. 22 PZP

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41

Post autor: Kati » 19 mar 2008, 13:29

Witam serdecznie!
Mam podobny kłopot. W SIWZ w zakresie art. 22 ust 1 pkt 3 domagamy się odpisu polisy ubezpieczeniowej Wykonawcy od odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia działalności będącej przedmiotem niniejszego postępowania
na sumę nie niższą w zakresie OC niż wartość realizowanego zamówienia.
Wartość zamówienia wynosi 210 tys, a polisa jest na 20 tys.
Wzywać do uzupełnienia?

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41

Post autor: Kati » 19 mar 2008, 14:13

I następna wątpliwość - zgodnie z wyrokiem UZP/ZO/0-2091/06
Obowiązkiem zamawiającego jest dokonanie oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu na dzień złożenia ofert dlatego też arbitrzy w zapadłym niedawno precedensowym wyroku doszli do wniosku, że organizator przetargu nie może uznać dokumentu potwierdzającego spełnienie warunków udziału w postępowaniu wydanego z późniejszą datą od terminu składania ofert nawet jeśli ten dokument został wydany w wyniku uzupełnienia przewidzianego w art. 26 ust. 3 ustawy.
nawet jeżeli uzupełniłby tę polisę, ale data wystawienia byłaby późniejsza niż data składania ofert musiałabym ofertę odrzucić, a wykonawcę wykluczyć?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 19 mar 2008, 14:16

Sprawa pierwsza - warunek do....... bani. Skąd wykonawcy mieli wiedzieć jaka jest wartość zamówienia?
Sprawa druga - wyrok jest nieaktualny - nowelizacja zmieniła zasady uzupełniania.

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41

Post autor: Kati » 19 mar 2008, 14:33

Sama sie nad tą wartością zastanawiałam. Przecież sami liczą wartość zamówienia.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 19 mar 2008, 14:40

Oni liczą wartość oferty a nie zamówienia ;)

Kati
Posty: 78
Rejestracja: 04 gru 2007, 22:41

Post autor: Kati » 19 mar 2008, 14:43

Dzięki za pomoc. Poruszam się jak ślepiec po tych zamówieniach...

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 mar 2008, 14:59

Wysokość polisy jaką muszą isę wykazać wykonawcy powinna najlepiej być wprost wyrażona w siwz. Nie ma sensu odsyłać do wartości zamówienia, jeżeli jednocześnie nie podaje się wyraźnie w siwz tej wartości. Owszem, często wartość podaje się w ogłoszeniu o zamówieniu, ale nie każdy zamawiający to czyni. Co ciekawe są zamawiający, którzy każą wykazać się polisą lub zdolnością finansową w wysokości nie mniejszej niż cena ofertowa jaką zaproponują wykonawcy. Wtedy to już całkiem jest przetarg do unieważnienia.

ODPOWIEDZ