Podział zamówienia?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Elżbieta
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:45

Post autor: Elżbieta » 29 paź 2007, 14:02

Witam.Zwracam się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. Chodzi o roboty budowlane. Dwukrotnie przeprowadzono procedurę na roboty budowlane w trybie przetargu nieograniczonego w podziale na dwa zadania obejmujące roboty w dwóch miejscowościach. W pierwszym przetargu postępowanie rozstrzygnięto w zakresie jednego zadania. Na zadanie drugie nie wpłynęła żadna oferta. Ogłoszono następny przetarg nieograniczony na zadanie nr dwa. I znowu brak było ofert.W związku z tym postanowiliśmy znależć Wykonawcę i udzielić zamówienia z wolnej ręki na podstawie art 67 ust 1 pkt 4. Wykonawcę znaleźliśmy ale Wykonawca oświadczył, że o tej porze roku założonych w przedmiarze robót tynków mineralnych się nie kładzie i że on może zrobić ale położy tynki akrylowe. W związku z tym docieplenie postanowino umieścić w planie na rok 2008. Natomiast z uwagi na nieszczelność pokrycia dachowego i zaciekające okna oraz zbliżający się okres jesienno zimowy postanowiono wydzielić roboty dachowe i wymianę okien i udzielić zamówienia z wolnej ręki. Wartość tych robót wynosi ok. 42.000 zł netto, wartość docieplenia to ok. 100 tysięcy złotych. Obecnie okazało się, że otrzymaliśmy pieniądze z jednostki nadrzędnej z przeznaczeniem na ocieplenie budynku. I teraz nie wiem co mogę zrobić, następny przetarg nieograniczony? Czy nie będzie to podział zamówienia? Pozdrawiam.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 30 paź 2007, 5:07

Jak widać zamówienie już podzieliliście, skoro okna są wymienione a docieplenie czeka na swoją kolej. Na pewno zamówienia na docieplenie nie można udzielić z wolnej ręki, bo ten tryb można zastosować trzymając się ściśle przesłanek z art. 67 ust 1 pkt 4 czyli jeśli „w prowadzonych kolejno postępowaniach o udzielenie zamówienia, z których co najmniej jedno prowadzone było w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego, nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione” Najistotniejszy jest ostatni fragment czyli, że „warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione”. Trudno uznać, że tak duża zmiana zakresu zamówienia nadal uprawnia do zamówienia z wolnej ręki. Każdy może powiedzieć teraz, że jeśli w przedmiocie zamówienia nie byłoby jednocześnie docieplenia i wymiany okien to za pierwszym lub drugim razem udałoby się znaleźć wykonawcę, ale zamawiający celowo zwiększył przedmiot zamówienia przez co nie mogły startować firmy, które tylko docieplają, a teraz chce zamawiający udzielić zamówienia z wolnej ręki temu kogo sam wybierze.

Elżbieta
Posty: 29
Rejestracja: 05 paź 2007, 13:45

Post autor: Elżbieta » 31 paź 2007, 14:21

Panie Piotrze dziękuję za odpowiedź. Jak rozumiem to mogę udzielić zamówienia ale w trybie przetargu nieograniczonego. Natomiast co zrobić z okresem realizacji. Dobrze by było aby zamówienie zostało zrealizowane jak najszybciej np. do końca bieżącego roku ale wiadomo idzie zima i realizacja może być niemożliwa. Jak to zapisać aby przedłużyć ten okres np. do końca kwietnia. Pozdrawiam.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 31 paź 2007, 15:36

Przetarg nieograniczony lub ograniczony można zastosować zawsze. Teraz trzeba oczywiście odpowiednio dostosować SIWZ i określić nowy termin wykonania zamówienia zgodnie z Państwa oczekiwaniami i możliwościami technicznymi.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 16 lis 2007, 14:25

a jak np nie wypali przetarg n ieorg (zadna oferta nie wplynie) to jakie inne formy mozna zastosowac zeby juz przetarguu nie robic

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 lis 2007, 14:46

Jeśli na przykład na dwa przetargi nieograniczone nie wpłyną żadne oferty to można zastosować tryb zamówienia z wolnej ręki jełki zachowane zostaną warunki z art. 67 ust 1 pkt 4) Prawa zamówień publicznych:

Art. 67. 1. 4) w prowadzonych kolejno postępowaniach o udzielenie zamówienia, z których co najmniej jedno prowadzone było w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego, nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione;

Jeśli jeden przetarg nieograniczony się nie powiedzie, bo nie wpłyną oferty to można zastosować negocjacje bez ogłoszenia:

Art. 62. 1. Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:
1) w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione

A tak poza tym, to nadal usilnie namawiam do studiowania ustawy.

ODPOWIEDZ