Podwykonawstwo

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 12 lis 2007, 10:53

Zamawiający zgodnie z art.36 ust. 4 żądał wskazania przez Wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Wykonawca oświadczał, że zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia podwykonawcom, lecz w opisie części zamówienia przewidzianej do wykonania przez podwykonawcę wpisał - nie dotyczy. Czy w tym przypadku odrzucam ofertę- czy wzywam do wyjaśnienia?
Pytanie drugie: W formularzu ofertowym Wykonawca wskazał osobę upoważnioną do podpisywania oferty (brak pełnomocnictwa), jednakże podpisał ofertę Wykonawca.
Oświadczenie z art. 36 ust. 4 jest złożone przez pełnomocnika (nie uprawnionego) ale podpisane przez Wykonawcę, czy w tej sytuacji mogę wezwać Wykonawcę do uzupełnienia w/w dokumentu?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 lis 2007, 11:30

Co do podwykonawstwa wezwałbym do wyjaśnienia. Wykonawca ma obowiązek wskazać w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. W tej ofercie nie wskazał więc wszystko wskazuje na to, że nie zamierza powierzyć. Oczywiście jest inne zdanie w ofercie w którym pisze że powierzy, ale bez wskazania którą z części. Co więcej prawo nie przewiduje składania oświadczeń, że powierzy czy nie powierzy. Wykonawca ma wskazać, które części powierza, a nie oświadczać czy powierzy komuś. Zobaczymy co wykonawca wyjaśni. Też już nie może wskazać jaką część zamierza powierzyć, może co najwyżej powiedzieć, że nie wskazał części więc nie zamierza powierzyć.

Trudno powiedzieć czy brak pełnomocnictwa uprawnia do odrzucenia oferty, bo jest popisana poprawnie, a prawo nie przewiduje czegoś takiego jak oświadczenie z art. 36 ust 4 tylko po prostu wskazanie przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Takiego wskazania nie ma, co przecież samo w sobie nie jest niezgodne z prawem.

ODPOWIEDZ