Podwykonawca

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 03 paź 2007, 10:17

Witam

Wraz z ofertą trzeba złożyć oświadczenie czy oferent wykona zamówienie własnymi siłami czy też z pomocą podwykonawcy. Jeżeli z pomocą podwykonawcy to rozumiem, ze należy wskazać kto będzie podwykonawcą (nazwa firmy), czy też może to być dowolny podwykonawca bez wskazania jego nazwy?

pozdrawiam

Sylwia

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 paź 2007, 10:27

Nie trzeba żądać oświadczenia, że wykonawca wykona zamówienie własnymi siłami, żądać trzeba wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Od 11 czerwca 2007 nie można zaś żądać już wskazania nazw proponowanych podwykonawców. Można wskazać w siwz część zamówienia, która nie może być powierzona podwykonawcom.

zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 03 paź 2007, 10:37

a w art 36 ust 32 jest napisane "...Można ządać podania nazw (firm) proponowanych podwykonawców.." (PZP Komentarz Wójcik/Wiśniewski). Co ty na to?? Czy ten art jest nieuzupełniony w książce??

pozdrawiam
Sylwia

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 paź 2007, 10:45

Komentarz (jego główna część) dotyczy stanu poprawnego sprzed 11 czerwca 2007. Proszę sięgnąć do Suplementu do tego Komentarza, no i przede wszystkim do art. 36 ust 4 w ustawie. Teraz ten ustęp brzmi: „Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom”. Poprzednio brzmiał: „Zamawiający może żądać wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, a także podania nazw (firm) proponowanych podwykonawców”.

zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 03 paź 2007, 10:51

Właśnie w suplemencie nie ma zmian w tym artykule dlatego jestem w rozsterce i nie wiem co robić.

pozdrawiam

Sylwia

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 paź 2007, 11:06

Zerknąłem do suplementu i rzeczywiście nie piszą o tym. Oczywiście zastosować trzeba prawo tak jak mówi o tym ustawa. Jako, że nie pisze teraz nic o możliwości żądania nazw więc nie żądamy ich. Kiedyś pisało o tym wyraźnie, teraz jest wykreślone. Tenże komentarz, jakkolwiek uważam go za najlepszy i najobszerniejszy na rynku, to ma on swoje wady. Proszę zauważyć, że w głównym jego tomie nie ma komentarza do ważnego skądinąd artykułu 15 ustawy.

zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 03 paź 2007, 11:16

Dziękuje za odpowiedzi. Czy możesz mi jeszcze podać inny dobry komentarz (oczywiście wg Ciebie), żebym mogła się posiłkować.

pozdrawiam

Sylwia

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 paź 2007, 11:32

Dobry jest Komentarz Jerzego Pieróga (ósme wydanie uwzględniające najnowszy stan prawny – stary dobry Pieróg), dobry jest komentarz Marcina Płużańskiego – II wydanie, ale stan prawny na 2006 rok po dużej nowelizacji z ubiegłego roku. Dobry jest komentarz autorów Dzierżanowski, Jerzykowski, Stachowiak też na ubiegły rok. Te trzy w sumie najlepsze moim zdaniem, w takiej kolejności jaką wymieniłem. Są też różne inne np. komentarze do ubiegłorocznej i tegorocznej nowelizacji Pana Ryszarda Szostaka. Jest obszerny komentarz z suplementem Pana Graneckiego, ale nie mam jeszcze tego komentarza. Przestrzegałbym w zasadzie tylko przed komentarzem Norka. Zbyt pobieżnie traktuje ustawę.

ODPOWIEDZ