Podwykonastwo uzupełniać czy nie ????

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
zarza
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2007, 21:46

Post autor: zarza » 12 wrz 2007, 15:52


PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 wrz 2007, 16:18

Zamawiający jest zobowiązany żądać wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom. Nie ma potrzeby żądania oświadczenia odwrotnego tj. jeśli wykonawca nie chce powierzyć komuś podwykonawstwa to powinien o tym napisać. W wyniku tego powstaje opisana przez Panią sytuacja, że skoro wykonawca nie napisał że przewiduje podwykonawcę i nie napisał że nie przewiduje to nie wiadomo jak w końcu będzie. Uważam, że jeśli nie ma w siwz mowy, że będzie korzystał z podwykonawców to znaczy, ze nie będzie korzystał. Zamawiający nie może zaś żądać oświadczeń i dokumentów nie przewidzianych prawem, a tego typu oświadczenie nie jest wymienione w ustawie ani w rozporządzeniu. Wykonawca nie złożył go bo nie musiał i jego brak nie powinien wpłynąć na ocenę oferty pod względem jej poprawności.

zarza
Posty: 2
Rejestracja: 11 wrz 2007, 21:46

Post autor: zarza » 12 wrz 2007, 20:16

Zamawiający zażadał dołączenia podwykonastwa, jezeli Wykonawca nie korzysta to ma złożyć oswiadczenie ze nie bedzie

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 wrz 2007, 20:32

„Zamawiający żąda wskazania przez wykonawcę w ofercie części zamówienia, której wykonanie powierzy podwykonawcom” (art. 36 ust 4 Prawa zamówień publicznych). Żaden przepis nie przewiduje takie oświadczenia (że nie będzie korzystał z podwykonawców) W postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający może żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania. Taki dokument niezbędny nie jest. Jeśli wykonawca go nie zamieścił to nie popełnił błędu. Proszę poczekać i zobaczyć jak ustosunkuje się do tych ofert zamawiający i czy wezwie do uzupełninienia.

ODPOWIEDZ