początkująca prosi o pomoc-oczywisata omyłka czy błąd w

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Malwinka
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2008, 22:24

Post autor: Malwinka » 18 maja 2008, 22:41

Zamówieniami zajmuję się od niedawna i w związku z ostatnim przetargiem mam pewne wątpliwości odnośnie oceny ofert składanych przez wykonawców. Ostatnio jako Zamawiający ogłosiliśmy przetarg na oświetlenie boiska sportowego wraz z monitoringiem.Wpłynęło parę ofert w tym dwie z którymi nie wiem co zobić otóż:W pierwszej ofercie na formularzu ofertowym wykonawca wpisał cenę netto jedynie za oświetlenie boiska,kwotę VAT wpisał taką jakby cenę netto wyliczył sumując cenę za wykonanie oświetlenia plus mintoring oraz kwota brutto jest również taka jakby była obliczona cena za wykonanie oświetlenia + monitoring. I co ja mam z takim wykonawcą zrobić? Dodam jeszcze że wymagaliśmy jako zamawiający by cena netto i brutto na formularzu ofertowym obejmowała wykonanie boiska sportowego wraz z monitoringiem.
A drga sytuacja jest taka : wykonawca przepisując z kosztorysu ofertowego cenę netto za cały przedmiot zamówienia popełnił tzw.czeski błąd i zamiast napisać 67.123,00zł napisał 61.123,00zł od tej źle przepisanej kwoty obliczył VAT a potem cenę brutto. Tak że kwota wpisana na formularzu ofertowym różni się od tej wynikającej z kosztorysu.... I co ja mam zrobić pomóżcie błagam bo już nie wiem kogo mam prosić o pomoc

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 maja 2008, 10:54

Najpierw można ich zapytać jakie ceny mieli na myśli i co jest poprawne. Oczywiście takie wyjaśnienia nie będą same w sobie podstawą do podjęcia decyzji przez Zamawiającego, ale coś wyjaśnią co wykonawca miał na myśli i gdzie się pomylił. Następnie jełki cena była ryczałtowa to poprawić na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3) Pzp a jełki nie to prawdopodobnie będzie trzeba te oferty odrzucić, bo błędy w VAT są niepoprawialne bo to błąd w obliczeniu ceny.

Malwinka
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2008, 22:24

Post autor: Malwinka » 19 maja 2008, 14:39

Wielkie Dzięki że ktoś się odezwał. Właśnie znalazłam orezczenie arbitrów które dotyczyło bardzo podobnego stanu faktycznego jak w moim przypadku i zgodnie z nim należy taką ofertę odrzucić właśnie ze względu na treść art.89ust1pkt6.
Nadal mam jednak wątpliwości odnśnie tzw.czeskiego błędu czy jeżeli z specyfikacji mamy zapis że potwierdzeniem sposobu obliczenia ceny będzie kosztorys ofertowy szczegółowy załączony do oferty a cena z formularza jest inna niż ta która wynika z kosztorysu to mogę taką ofertę odrzucić z powołaniem się na art.89.ust1 pkt 2?????

Malwinka
Posty: 3
Rejestracja: 18 maja 2008, 22:24

Post autor: Malwinka » 19 maja 2008, 14:59

A i jeszcze jedno co jest wiążące dla Zamawiającego cena z formularza ofert czy cena z kosztorysu? nasza specyfikacja nic na ten temat nie mówi

ODPOWIEDZ