Pełnomocnictwa nie można uzupełniać

Ciekawe, kontrowersyjne i pouczające orzeczenia zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 sty 2007, 8:59

Oto omówienie pewnego arbitrażu z dzisiejszej Rzeczpospolitej autorstwa pana Wikariaka:

Pełnomocnictwa nie można uzupełniać

Wadliwego pełnomocnictwa do reprezentowania konsorcjum w przetargu nie można uzupełniać. Nie jest to bowiem dokument potwierdzający spełnienie warunków udziału w postępowaniu - wynika z orzeczenia arbitrów z 22 grudnia 2006 r. (sygn. UZP/ZO/0-2972/06).

Wniosek o dopuszczenie do udziału w przetargu ograniczonym złożył w imieniu konsorcjum pełnomocnik. Okazało się jednak, że w imieniu jednej z firm wchodzących w skład konsorcjum na dokumencie podpisał się tylko jeden członek zarządu. Tymczasem zgodnie z dokumentami w spółce tej ustalono łączną reprezentację dwóch członków zarządu lub członka zarządu i prokurenta.
Na tej podstawie zamawiający wykluczył konsorcjum z postępowania. Konsorcjum złożyło protest, w którym przekonywało, że zamawiający powinien albo zezwolić na uzupełnienie brakujących dokumentów (art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych), albo poprosić o wyjaśnienia (art. 26 ust. 4 pzp).
Arbitrzy przyznali rację zamawiającemu. Ich zdaniem nie miał on prawa wezwać ani do uzupełnienia brakujących dokumentów, ani do wyjaśnień.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 sty 2007, 21:27

Jeżeli ludzie powołani do zarządzania w miarę poważną firmą, która rości obie pretensje do startowania w przetargach publicznych i zdobywania zamówień finansowanych z publicznego grosza nie wiedzą jak należycie reprezentować na zewnątrz swoją firmę, to mi nie szkoda takich ludzi, że zostali wykluczeni. Albo niech nie startują albo niech nauczą się jak przygotować ofertę. :-)

ODPOWIEDZ