Otwarcie oferty przed przetargiem

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 10 cze 2008, 11:02

Został ogłoszony przetarg. Wśród listów, które dzisiaj wpłynęły wpłynęła również koprta pewnej firmy. Na kopercie byl tylko adres, pieczątki oraz numer sprawy (który osobom niezajmującym się przetargami nic nie mówi). Koperta jak każda inna została otwarta. Okazało się, że w środku jest oferta. Co należy teraz zrobić? Otwarcie ofert za 3 dni.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 cze 2008, 13:38

To jest zawsze trudna sytuacja dla Zamawiającego, bo nie bardzo wiadomo co zrobić. Z jednej strony zapewne w SIWZ było odpowiednio napisane jak trzeba oznaczyć ofertę, a z drugiej strony jakkolwiek by nie była ta oferta oznaczona nie wolno jej otwierać, bo to jest w zasadzie podstawa do unieważnienia postępowania. Oczywiście jeśli jest jak piszesz to stało się to bez winy zamawiającego tylko z powodu niedbalstwa wykonawcy. Co będzie nie wiadomo, można co najwyżej zakleić ponownie, napisać jakiś protokół z tego co się stało i podać powody otwarcia oferty, a potem otworzyć ją jeszcze raz na oficjalnym otwarciu ofert. Tak czy inaczej dla złośliwego wykonawcy może to być powód do oprotestowania przetargu, z powodu zapoznania się z ceną ofertową przed czasem i ewentualnym podejrzeniem manipulacji przetargiem. Jak się uprze to możliwe że doprowadzi do unieważnienia przetargu.

ODPOWIEDZ