oświadczenia czy zaświadczenia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Phobos
Posty: 30
Rejestracja: 23 lip 2007, 12:12

Post autor: Phobos » 05 wrz 2007, 13:06

Witam. Czy można żądać w SIWZ od wykonawców zamiast stosownych zaświadczeń z KRK czy US, ZUS jedynie ich oświadczeń (tzn. oświadczeń wykonawców) w tym zakresie?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 05 wrz 2007, 13:13

Odpowiedź jest w art.26 ust.1 PZP. Jeżeli postępowanie jest o wartości poniżej progów unijnych to nie trzeba żądać dokumentów potwierdzających spełnianie warunków.

Phobos
Posty: 30
Rejestracja: 23 lip 2007, 12:12

Post autor: Phobos » 05 wrz 2007, 14:53

Zgadza się. Moje pytanie brzmi, czy w sytuacji gdy zamawiający żąda dokumentów, może zamiast nich żądać złożenia stosownego oświadczenia przez zamawiającego, np. o braku wpisu w KRK. Inaczej, żądać zaświadczenia od właściwej instutycji lub tylko oświadczenia wykonawcy.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 05 wrz 2007, 15:17


Phobos
Posty: 30
Rejestracja: 23 lip 2007, 12:12

Post autor: Phobos » 06 wrz 2007, 8:47

a więc może żądać tylko oświadczenia? Zapis SIWZ mówił, że zamawiający jako spełnienie warunków udziału w postępowaniu żąda zaświadczenia lub oświadczenia wykonawców.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 06 wrz 2007, 10:01

Szczerze mówiąc to nie wiem o co chodzi zamawiającemu... Oświadczenie o spełnianiu warunków jest wymagane ZAWSZE - bez względu na to czy żąda sie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków czy nie. Niemożliwym zatem wydaje mi sie by złożyć dokument a nie złożyć oświadczenia...

zaczyna
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2006, 9:04

Post autor: zaczyna » 06 wrz 2007, 14:31

można , tylko po co? wystarczy że podpisze ośw. z art. 22 ust. 1 PZP ;
art. 22 ust. 1 pkt. 4 jest związany z art. 24 - to znaczy że jeśli W. złozy oświadczenie z art. 22 to spełnia warunki z art. 24, tj. nie zalega z zus, USk itd.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 wrz 2007, 22:53

Zamawiający zawsze może żądać dokumentów, choć w razie zamówień podprogowych nie zawsze będzie to potrzebne i racjonalne. Na pewno warto żądać niezależnie od wartości aktualnego odpisu z właściwego rejestru albo aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej. Po to chociażby żeby było wiadomo czy ofertę podpisała osoba uprawniona. Każdy poważny wykonawca powinien mieć taki dokument.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 13 wrz 2007, 8:08

a jakie to progi unijne
chodzi o te 14 000 euro????????????????????
czyli do tej kwoty nie trzreba zadac oświadczeń od wykonawców?>

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 13 wrz 2007, 8:36


agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 23 paź 2007, 9:35

Marko;2215 pisze:Szczerze mówiąc to nie wiem o co chodzi zamawiającemu... Oświadczenie o spełnianiu warunków jest wymagane ZAWSZE - bez względu na to czy żąda sie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków czy nie. Niemożliwym zatem wydaje mi sie by złożyć dokument a nie złożyć oświadczenia...
to znaczy jesli zamowienie jest mniejsze od progow to sie zada oswiadczenia i można (ale nie trzeba) dokumentow, a jesli powyzej progow to zada sie oswiadczenia i dokumenty (trzeba)

prosze napisac czy dobrze wyiagnelam wniosek z tego ?

Don
Posty: 6
Rejestracja: 24 paź 2007, 13:53

Post autor: Don » 25 paź 2007, 8:11

dobry wniosek wyciągnęłaś :-)

ale do tego naprawdę nie trzeba śledzić forum, to wyraźnie wynika z przepisów art. 26 ust. 1 i 2 PZP:
„Art. 26. 1. Zamawiający żąda od wykonawcy dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu, jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.
2. Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, zamawiający może żądać dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu.

ODPOWIEDZ