ogłoszenie o wszczęciu zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Phobos
Posty: 30
Rejestracja: 23 lip 2007, 12:12

Post autor: Phobos » 10 sie 2007, 10:01

czytając moje posty widzicie, że jestem zielony w temacie więc proszę o wyrozumiałość ;)
czy ogłoszenie o wszczęciu zamówienia w przypadku przetargu nieograniczonego pow. 60.000 Euro zamieszca się poza publikacją w BZP również na własnej stronie internetowej oraz wywiesza się w siedzibie.
W mojej jednostce jest tak, że w na własnej stronie internetowej oraz się w siedzibie zamieszczane są ogłoszenia w przypadku gdy wartość zam. jest niższa niż 60.000.
Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 sie 2007, 10:23

Kolejność przy ogłaszaniu przetargu nieograniczonego o wartości powyżej 14000 euro, ale poniżej progów unijnych, powinna być taka:
Najpierw zamieszczamy ogłoszenie w Biuletynie zamówień Publicznych za pomocą formularza na stronie http://www.portal.uzp.gov.pl. Następnie zamieszczamy ogłoszenie na stronie internetowej i w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego (najczęściej to będzie tablica ogłoszeń). Następnie zamieszczamy w internecie siwz. Na tablicy ogłoszeń i w Internecie obowiązkowo zamieszczamy ogłoszenie o każdym przetargu nieograniczonym. Nie zamieszczenie ogłoszenia na stronie internetowej i w miejscu publicznie dostępnym w siedzibie zamawiającego oznacza faktycznie nie wszczęcie postępowania, bo art. 40 Pzp mówi wyraźnie, że „Zamawiający wszczyna postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego, zamieszczając ogłoszenie o zamówieniu w miejscu publicznie dostępnym w swojej siedzibie oraz na stronie internetowej.” Jeśli nie zrobiono tego to znaczy, że nie było postępowania, nie można go było rozstrzygnąć i podpisać umowy. Dlatego szczególnie ważne jest udokumentowanie, że dokonano tych czynności, gdyż w przeciwnym razie grożą poważne konsekwencje ze strony instytucji kontrolujących.

Phobos
Posty: 30
Rejestracja: 23 lip 2007, 12:12

Post autor: Phobos » 10 sie 2007, 10:30

a w jaki sposób udokumentować, że np. tego i tego dnia ogłoszenie o zamówieniu zostało wywieszone w siedzibie zamawiającego?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 sie 2007, 10:57

Powinno być załączone do dokumentacji przetargowej oświadczenie podpisane przez kierownika zamawiającego, że takie ogłoszenie wisiało i najlepiej sam tekst ogłoszenia, także w oświadczeniu należy napisać, że zamieszczono ogłoszenie na stronie internetowej.

Phobos
Posty: 30
Rejestracja: 23 lip 2007, 12:12

Post autor: Phobos » 10 sie 2007, 11:31

tekst ogłoszenia jest tylko brak jest potwierdzenia że było ono umieszczone w siedzibie i na stronie www

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 sie 2007, 11:37

To, że tekst ogłoszenia jest to nie wątpię skoro ogłoszenie było zamieszczone w BZP. Chodzi o to, żeby był ślad, że to ogłoszenie być zamieszczone na stronie i na tablicy ogłoszeń. Proszę o tym zawsze pamiętać przy organizacji postępowań. Być może tego zaświadczenia brak tylko w dokumentacji z postępowania, bo poprzedni pracownik zapomniał odebrać go od kierownika i leży tam u niego gdzieś w biurku? Proszę porozmawiać na ten temat z kierownikiem zamawiającego, który wszczynał postępowanie i przynieść te zaświadczenia do segregatora z dokumentami z postępowania, żeby nie było wątpliwości co do ważności postępowania.

ODPOWIEDZ