Oferta na innych drukach.

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Paulo10
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2006, 0:36

Post autor: Paulo10 » 16 sty 2007, 0:36

Jeden z Wykonawców składając ofertę w przetargu nieograniczonym powyżej 60.000 euro nie dokonał tego wg. druków zawaratych w SIWZ lecz w formie przez siebie wymyślonej. Niby wszystkie dokumenty są ale ... no właśnie. W przypadku, gdyby wypełnił ofertę oraz arkusz kalkulacyjny wg. SIWZ wszysko byłoby jasne. W obecnej formie nic jasno z zapisów Wykonawcy nie wynika. Na różnych stronach podaje różne ceny, wymyślone przez siebie kosztorysy wykonania zamówienia, a na ostatniej pisze ,że koszt wykonania w ramach projektu ??? wynosi wartość X. Jest jedna cena z opisem : cyt. "oferujemy cenę jednostkową brutto w kwocie..... " ale ta cena ma się nijak do : ( nazwanej przez Wykoanwcę ) kalkulacji kosztów ogółem. Czytam tą ofertę i teoretycznie mógłbym próbować wnioskować co Wykonawca miał na myśli ale chyba w Zam. Publ. nie o to chodzi. Oferta ma być jedna, jasna i wg. określonych zasad. Chcę skorzystać z art. 89 ust.1 pkt. 2 i odrzucić tą ofertę ze względu na jej niezgodność z treścią SIWZ.
Może ktoś pomoże mi w moich rozmyślaniach? :)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 sty 2007, 7:45

Taka oferta to utrapienie zamawiającego. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że skorzystanie z innej formy graficznej formularzy proponowanych przez zamawiającego nie jest podstawą do zarzucenia niezgodności oferty z SIWZ, gdyż wtedy chodzi tylko o formę a nie o treść. Gorzej jeśli z pozmienianych formularzy nie wynika jasno to co zamawiający powinien móc odczytać. Być może jest podstawa do odrzucenia oferty, nie zawyrokuję w tej sprawie bo nie znam całej oferty. Na pewno gdy pojawiają się wątpliwości co do jej treści można i należy nawet zwrócić się o wyjaśnienia do wykonawcy z art. 26 ust 4 Pzp: „Zamawiający wzywa także, w wyznaczonym przez siebie terminie, do złożenia wyjaśnień dotyczących oświadczeń i dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1.” Niestety przysparza to pracy zamawiającemu, bo nie może spokojnie odczytać to czego chce tylko musi się domyślać i formułować pytania dla rozwiania albo potwierdzenia wątpliwości. Kiedy wykonawca przyśle wyjaśnienia zdecyduje Pan czy jest podstawa do odrzucenia czy też wszystko jest w porządku. Zamawiający Ne powinien niczego wnioskować z oferty, ma z niej jasno wynikać czarno na białym o co chodzi. Jeśli Pan ma wątpliwości to tym bardziej wątpliwości nabiorą inni wykonawcy i być może złożą protest jeśli pan wybierze tą ofertę. Dlatego lepiej zadbać o wyjaśnienie sprawy wcześniej.

Paulo10
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2006, 0:36

Post autor: Paulo10 » 16 sty 2007, 10:10

Co do formy składania ofert w zamówieniach sprawa jest prosta. Nie mamy prawa odrzucać ofert za ich formę złożenia.Art. 26 ust. 4 pozwala wzywać Wykonawców do złożenia wyjaśnień dot. oświadczeń i dokumentów, o których mowa w art. 25 ust.1. No właśnie , czy jeżeli np. w ofercie bedzie brakowało arkusza kalkulacyjnego, to mamy obowiązek na podstawie art. 26 ust. 3 wezwać wykonawcę do jego uzupełnienia? Arkusz kalkulacyjny nie jest dokumentem , którego na podstawie Rozporządzenia RM z dn. 19 maja 2006 r może żądać zamawiający?
Czy mam prawo zapytać : Która cena zawarta w ofercie, ( przypominam ,że znalazłem dwie jednostkowe oraz jedną ogólną, jakby za całość zamówienia, nie wynika to jednak z zapisu, tylko z mojej dedukacji ) Państwa firmy jest ofertą w rozumieniu Ustawy PZP ??
Moim zdaniem nie mam prawa.
Tak na marginesie, to mam też na myśli przyjęcie jako oferty firmy tej najniższej ceny, jaką odczytałem z jednej ze stron oferty i wezwanie wykonanwcy do podpisania umowy. Ciekaw jestem reakcji.Dla nas byłoby to bardzo atrakcyjnie finansowo zamówienie.:)
Czym wydawałoby się prostsza sprawa, tym trudniejsza:(

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 sty 2007, 10:18

Nie o arkusz tu chodzi ale treść jaką on zawiera. Wiadomo, że o ofercie musi być podana cena ofertowa. Jeśli w różnych miejscach oferty podane są różne ceny i nie da się ich poprawić w trybie oczywistej omyłki pisarskiej to trzeba ofertę odrzucić. Z pewnością nie można zapytać oferenta która cenę uważa za prawdziwą, bo wtedy w zależności od innych cen innych wykonawców mógłby sobie wybrać taką jaka mu odpowiada, a to przecież bez sensu. Tego się nie da naprawić i oferta do odrzucenia. (poprzednio nie doczytałem, że są różne ceny podane w ofercie).

Paulo10
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2006, 0:36

Post autor: Paulo10 » 16 sty 2007, 11:24

Dzięki PiotrW.
Fajnie mieć możliwość konsultacji z " inną głową" ( popieram forum :) ).
A co byś powiedział na taki przypadek:
Zamawiający zgodnie z Ustawą PZP jako jedną z form wpłaty wadium przyjął wpłatę gotówkową na konto. Wykonawca wpłacił przed otwarciem ofert do kasy zamawiającego ( błąd kasierki ).Sam będąc na otwarciu poinformował komisję,że dowód wpłaty wadium jest w kopercie z ofertą. Komisja na podstawie jego ustnego oświadczenia,że dowód jest wewnątrz koperty otworzyła ją i .... zamiast potwierdzenia wpłaty na konto, było KP z kasy.
Moim zdaniem oferta do odrzucenia na podstawie art. 89 ust.1 pkt 1. i dalej art. 45. ust.2 pkt 3 i 7.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 sty 2007, 11:40

Cieszę się, że Twoim zdaniem forum jest potrzebne. Też uważam, że warto wymieniać poglądy w naszej branży.

Poinformowanie wykonawcy na otwarciu ofert o dowodzie wpłaty wewnątrz oferty nie ma nic do rzeczy. To czy on coś zadeklarował nie ma wpływu na otwarcie ofert. Oczywiście nie wolno wnosić wadium w gotówce i to poważny błąd zamawiającego jeśli takie wadium przyjmie. Potem taki wykonawca będzie przekonywał, że on wadium wniósł i że je przyjęto. Oczywiście oferta podlega odrzuceniu choć nie wiem czy ja raczej nie zastosowałbym jako podstawę prawną wykluczenie wykonawcy z art. 24. ust 2 pkt 4). Ustawa jasno mówi jak wnosi się wadium, skoro nie dochowano warunków ustawowych to znaczy że wadium nie wniesiono i oferta jest niezabezpieczona. Aczkolwiek sprzeczność z ustawą też wchodzi tu w grę. Przy okazji warto wspomnieć, że nie wystarczy wpłata wadium na konto. Wpłata musi być dokonana przelewem czyli z konta na konto, a nie przez wpłatę gotówkową w okienku w banku. Argumenty podnoszone za tym mówią, że gdyby dopuścić wnoszenie wadium na konto gotówką, w sytuacji gdy zwraca się wadium na konto wykonawcy, ktoś mógłby chcieć wprowadzić do obiegu pieniądze z nielegalnych źródeł. Jeśli zrobił przelew z konta wszystko jest jasne w papierach księgowych, ile kiedy z jakiego tytułu.

Paulo10
Posty: 15
Rejestracja: 12 gru 2006, 0:36

Post autor: Paulo10 » 19 sty 2007, 17:34

Wykonawca , który wpłacił wadium do kasy został wylkuczony a jego oferta odrzucona ( art 24 ). Czekam na protest....:)
Od teraz będę bardzo wnikliwie sprawdzał sposób wpłaty wadium. Przelew na konto i tyle. Żadna poczta oraz wpłata gotówkowa w Banku. Przestrzegam wszystkich przed psprawdzaniem tylko , czy wadium jest na koncie? Wpłacają przekazem pocztowym i też mamy na koncie. A przekaz pocztowy na rachunek, to nie przelew na rachunek jak mówi ustawa.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

ODPOWIEDZ