odwołanie - co zrobić?

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
Anek
Posty: 1
Rejestracja: 11 sie 2011, 17:13

Post autor: Anek » 11 sie 2011, 17:29

Zamawiający wybrał najtańszą ofertę w przetargu nieograniczonym na przebudowę drogi. Obowiązkiem wykonawcy jest uzyskanie decyzji pozwolenia na budowę i odpowiednich uzgodnień. Jednak wykonawca na podstawie projektu jaki daje zamawiający nie jest w stanie uzyskać tej decyzji czy uzgodnień. Okazało się, że na podstawie tego projektu (lipiec 2009 r.) nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę (o czym informowały instytucje wymagane prawem do uzgodnień). Zamawiający nie chce oświadczyć, że projekt jest właściwy. Mimo wielu prób jakie wykonawca czynił w celu wyjaśnienia sytuacji by podpisać umowę Zamawiający dokonał wyboru innej oferty (zatrzymując tym samym wadium wykonawcy, informując, że wykonawca uchyla się od podpisania umowy). Jakie kroki ma podjąć wykonawca?

WCZP
Posty: 14
Rejestracja: 19 lip 2011, 22:55

Post autor: WCZP » 15 sie 2011, 16:38

Z postu widać, że stan faktyczny jest dość zawiły dlatego moja odpowiedź może być traktowana jedynie jako hipotetyczną i wstępną. Na początku należy wskazać, że przystępując do przetargu Wykonawca musiał znać warunki przetargu. Zakładam, że wśród dokumentacji przetargowej znalazł się projekt budowlany, co do którego był wymóg aby uzyskać pozwolenia na budowę. W związku z tym decydując się na złożenie oferty, Wykonawca powinien wiedzieć czy uzyskanie pozwolenia było możliwe. Jeżeli Wykonawca miał jakiekolwiek wątpliwości to w toku przetargu (przed wybraniem oferty) powinny one zostać wyjaśnione (wyjaśnienia SIWZ, odwołania etc.) Jeżeli to przegapił to sytuacja się komplikuje i to Wykonawca ma problem.

Nie jest dla mnie jasne jak Wykonawca dowiedział się, ze nie jest możliwe uzyskanie pozwolenia na budowę (zakładam, że projekt przekazał Zamawiający). Jeżeli doszło do tego już po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty to pewnie już po terminie na podpisanie umowy - zatem Wykonawca miał obowiązek podpisać umowę. Właściwym bowiem postępowaniem ze strony Wykonawcy w takiej sytuacji byłoby bowiem:
1) podpisanie umowy
2) uzyskanie postanowienia o odmowie wydania pozwolenia na budowę na podstawie wadliwego projektu przekazanego przez Zamawiającego
3) wezwanie Zamawiającego do przedłożenia prawidłowego projektu
4) w przypadku braku dostarczenia prawidłowego projektu wystąpienie do sądu o stwierdzenie nieważności umowy

W chwili obecnej można oczywiście spróbować złożyć odwołanie od czynności Zamawiającego, ale w powyżej wskazanych powodów może być ono mało skuteczne. Jednakże jest to ocena mocno hipotetyczna, gdyż nie mam wglądu do żadnych dokumentów.

ODPOWIEDZ