Odwołanie po wyborze oferty

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 30 mar 2012, 9:53

Odwołanie wniesione po wyborze oferty, jednie wybrany wykonawca jest związany oferta wraz z wadium na okres TZO.
To moje pierwsze odwołanie więc mam kilka pytań:
1. Przekazuje kopię wykonawcy, który został wybrany jako najkorzystniejszy ale czy w związku z wpływem odwołania zawieszam TZO? (informując o tym wykonawcę, którego wybrałam)
2. Odwołujący przesłał oryginał odwołania Zamawiającemu w wymaganym terminie wraz z informacja o złożonym odwołaniu do Prezesa KIO, w art. 180 ust. 5 jest mowa o kopii. Czy kopia odwołania powinna posiadać datę wpływu/złożenia do Prezesa KIO i czy powinien być udokumentowany wniesiony wpis? Czy wierzyć na słowo Wykonawcy, że faktycznie złożył? Moim zdaniem to pozorne złożenie:/
Jak powinno wyglądać prawidłowo wniesione odwołanie do Zamawiającego?
3. W jakim terminie zamawiający może wnieść odpowiedż na odwołanie - art. 186 tego nie określa. I czy to ma sens?
Ostatnio zmieniony 30 mar 2012, 10:17 przez asica, łącznie zmieniany 1 raz.

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 30 mar 2012, 11:13

czy można wysłać kopie odwołania Wykonawcy mailem (skan)?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 30 mar 2012, 14:13

Terminy na wniesienie odwołania są niekiedy dużym problemem. Podmioty składające odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, pomimo długiego okresu obowiązywania znowelizowanych przepisów dotyczących wnoszenia środków ochrony prawnej, w dalszym ciągu mają problem z ustaleniem terminu na wniesienie odwołania.
Zgodnie z art. 182 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp odwołanie wnosi się w terminie 10 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego, stanowiącej podstawę jego wniesienia - jeżeli została przesłana w sposób określony w art. 27 ust. 2 ustawy Pzp albo w terminie 15 dni - jeżeli została przesłana w inny sposób - w przypadku gdy wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp. Jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy, terminy na wniesienie odwołania wynoszą odpowiednio:
5 dni od dnia przesłania informacji o czynności zamawiającego stanowiącej podstawę jego wniesienia - jeżeli zostały przesłane w sposób określony w art. 27 ust. 2,
10 dni, jeżeli zostały przesłane w inny sposób.
Zgodnie z art. 180 ust. 4 ustawy Pzp odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w formie pisemnej albo elektronicznej, opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu. Nowelizacja ustawy Pzp, wprowadzona ustawą z 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 223, poz. 1778), uchyliła przepis, zgodnie z którym równoznaczne z wniesieniem odwołania jest jego złożenie w placówce pocztowej operatora publicznego. Aby został zachowany termin do wniesienia odwołania, konieczne jest jego doręczenie w wymaganym terminie Prezesowi KIO. W przepisach Prawa zamówień publicznych po ich nowelizacji z 2 grudnia 2009 r. brak jest ustanowienia domniemania, że złożenie odwołania w placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z jego wniesieniem do Prezesa Izby. Przepisy Pzp w brzmieniu sprzed nowelizacji wyraźnie wskazywały, że „złożenie odwołania w placówce pocztowej operatora publicznego jest równoznaczne z wniesieniem go do Prezesa Urzędu” (art. 184 ust. 2 ustawy Pzp w brzmieniu sprzed nowelizacji). W sytuacji gdy ustawodawca zrezygnował z takiego unormowania, jego celem musiało być utożsamienie „wniesienia odwołania” z jego doręczeniem.
Zgodnie z art. 187 ust. 1 ustawy Pzp odwołanie podlega rozpoznaniu, jeżeli nie zawiera braków formalnych oraz uiszczono wpis. Stosownie zaś do § 9 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 22 marca 2010 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań (Dz.U. nr 48, poz. 280), w przypadku gdy odwołanie zawiera braki formalne, odwołujący zostaje wezwany przez Prezesa Izby do usunięcia braków formalnych odwołania w terminie 3 dni pod rygorem zwrotu odwołania. Odwołanie powinno zawierać:

wskazanie czynności lub zaniechanie czynności zamawiającego, której zarzuca się niezgodność z przepisami ustawy,
przedstawienie zarzutów,
żądanie co do rozstrzygnięcia odwołania,
wskazanie okoliczności faktycznych i prawnych uzasadniających wniesienie odwołania,
dowody na poparcie przytoczonych okoliczności.

Dokumenty niezbędne do tego, by odwołanie nie miało braków formalnych, to dowód uiszczenia wpisu od odwołania w wymaganej wysokości, dowód przesłania kopii odwołania zamawiającemu, odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, pełnomocnictwo albo inny dokument potwierdzający umocowanie do reprezentowania odwołującego. Wpłata wpisu, na podstawie art. 187 ust. 2 ustawy Pzp, powinna być dokonana najpóźniej do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania, a dowód jego uiszczenia powinien zostać dołączony do odwołania.
Wpis uznaje się za uiszczony tylko w sytuacji, gdy został wniesiony we właściwym terminie i w odpowiedniej wysokości oraz na stosowny numer konta zgodnie z dyspozycją § 2 ust. 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania (Dz.U. nr 41, poz. 238).
Nieuiszczenie wpisu do dnia upływu terminu do wniesienia odwołania oraz nieuzupełnienie dowodu uiszczenia wpisu w terminie 3 dni od dnia doręczenia wezwania, a także nieusunięcie braków formalnych odwołania skutkuje - zgodnie z art. 187 ust. 6 ustawy Pzp - zwrotem wniesionego odwołania w drodze postanowienia Prezesa KIO. Odwołanie zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie wiąże ustawa z wniesieniem odwołania do Prezesa Izby.
Zgodnie z art. 180 ust. 5 ustawy Pzp odwołujący przesyła kopię odwołania Tobie, jako zamawiającemu, przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł się zapoznać z jego treścią. Jest to istotny element przy korzystaniu ze środków ochrony prawnej, gdyż niespełnienie przez odwołującego takiego obowiązku może skutkować odrzuceniem odwołania przez KIO.
Przykładem jest wyrok KIO z 2 sierpnia 2011 r. (sygn. akt KIO 1602/11). Odwołanie wpłynęło do Prezesa KIO w wymaganym terminie, natomiast odwołujący przekazał kopię odwołania zamawiającemu po upływie terminu do wniesienia odwołania. Tym samym odwołujący nie dopełnił obowiązku wynikającego z ustawy Pzp, co skutkuje odrzuceniem.
Środki ochrony prawnej przysługują wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, jeżeli ma lub miał interes w uzyskaniu danego zamówienia oraz poniósł lub może ponieść szkodę w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy Pzp (art. 179 ust. 1 ustawy Pzp).
Środki ochrony prawnej przysługują tylko takiemu wykonawcy, uczestnikowi konkursu, a także innemu podmiotowi, który wykaże interes w uzyskaniu zamówienia, przy czym to odwołujący musi dowieść, iż posiada obiektywną, tj. wynikającą z rzeczywistej utraty możliwości uzyskania zamówienia, lub ubiegania się o udzielenie zamówienia, potrzebę uzyskania określonego rozstrzygnięcia (wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z 17 lutego 2011 r., sygn. akt II Ca 9/11).

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 30 mar 2012, 15:24

Tak tak ja to wszystko czytałam i już dokonałam odpowiednich czynności tj. zawiadomiłam wykonawcę i zawiesiłam TZO
Mi chodziło głównie o odpowiedzi na moje ,,być może banalne" pytania nr 2 i 3:)

co do pkt. 2 znalazłam coś takiego i miałam wątpliwości czy uznać że odwołanie wniesiono http://www.goldenline.pl/forum/2084660/ ... -odwolania

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 30 mar 2012, 15:45

Ani przepisy ustawy Pzp, ani rozporządzenia nie wskazują wprost, czy dla dochowania obowiązku przesłania kopii odwołania wystarczającym jest przesłanie zamawiającemu samej treści odwołania bez załączników, czy z załącznikami. W tym względzie warto skorzystać z orzecznictwa.
W wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 6 sierpnia 2010 r. (sygn. akt KIO 1578/10) wskazano: „(...) Biorąc pod uwagę literalne brzmienie § 4 ust. 1 ww. rozporządzenia, który określa, co zawiera odwołanie, uznać należy, że wystarczające jest wskazanie w treści odwołania, jakie załączniki Odwołujący dołącza do odwołania i przesłanie takiego odwołania do zamawiającego jest wystarczające do uznania, że Odwołujący wypełnił obowiązek przesłania kopii odwołania, ponieważ elementy w tym przepisie wskazane wyczerpują zawartość samego odwołania. Ponieważ to nie załączniki „tworzą” treść odwołania, a jedynie ich wykaz, to stwierdzić należy, że przesłanie Zamawiającemu kopii odwołania bez załączników, o których mowa w § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia jest prawidłowe i wystarczające do uznania, iż odwołujący uczynił zadość obowiązkowi wynikającemu z przepisu art. 180 ust. 5 ustawy Pzp. Załączniki te nie stanowią elementu merytorycznej zawartości odwołania(...)”.
Izba wskazała w powyższym wyroku, że nie ma prawnego obowiązku przesyłania konkretnych, określonych załączników, tj. zgodnie z przywołanym rozporządzeniem:

dowodu uiszczenia wpisu od odwołania w wymaganej wysokości;
dowodu przesłania kopii odwołania zamawiającemu;
odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, pełnomocnictwo albo inny dokument potwierdzający umocowanie do reprezentowania odwołującego.

Jednak jeśli chodzi o załączniki, które mają wartość merytoryczną (np. opinie, materiały informacyjne czy broszury informacyjne dotyczące urządzeń przywoływanych w odwołaniu, jak również wszelkie inne dokumenty, które wraz z samym odwołaniem stanowią jego treść), należy je przesłać wraz z kopią odwołania. W wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z 17 czerwca 2010 r. (sygn. akt KIO/1091/10) stwierdzono: „(...) Nie może być więc sytuacji, w której Zamawiający nie otrzymuje pełnej treści odwołania, które zostało skierowane do Prezesa KIO, a co za tym idzie pełnej jej dokumentacji, dotyczącej wyłącznie kwestii merytorycznych. (...) Celem powiadomienia Zamawiającego o wniesieniu odwołania, poprzez przesłanie mu kopii odwołania, jest nie tylko szybkie powzięcie informacji o zakończeniu bądź nie prowadzonego przez Zamawiającego postępowania, jak i konieczność poinformowania o jego treści innych wykonawców, ale także - co zostało wprowadzone nowelizacją z dnia 2 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 223, poz. 1778) - stworzenie Zamawiającemu, w przypadku stwierdzenia zasadności wniesionego odwołania, możliwości jego uwzględnienia, a w tym konkretnym przypadku Zamawiający prawa tego został pozbawiony(...)”.
Podsumowując - załączniki, które zawierają treści merytoryczne, należy taktować jak wskazanie „okoliczności faktycznych i prawnych uzasadniających wniesienie odwołania oraz dowodów na poparcie przytoczonych okoliczności” i muszą być one do kopii odwołania dołączone. Natomiast potencjalna ich znajomość przez zamawiającego nie jest w tej sprawie istotna, gdyż obowiązek prawidłowego działania nałożony został na odwołującego, który ma go wypełnić bez brania pod uwagę stanu wiedzy zamawiającego.
Należy również pamiętać, że wykonawca, który przekaże odwołanie bez załączników, powinien uwzględnić możliwość jego odrzucenia przez Krajową Izbę Odwoławczą na podstawie art. 189 ust. 2 pkt 7 ustawy Prawo zamówień publiczny

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 02 kwie 2012, 7:48

dziękuję pozostaje wierzyć na słowo, że wniesione:)

rozumiem, że teraz ma przyjść jakieś powiadomienie?

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 kwie 2012, 8:05

Tak, z UZP o terminie rozprawy :(

kseal12
Posty: 35
Rejestracja: 08 lis 2011, 14:51

Post autor: kseal12 » 02 kwie 2012, 15:15

oczywiście może być tak, że odwołanie do KIO nie wpłynęło (w ogóle) - taka pozorna zagrywka - miałem taki przypadek kiedyś. Sprawa się trochę komplikuje - bo zamawiający nie wie o tym fakcie i zawiadamiać musi wszystkich wykonawców, tak jakby wniesione było odwołanie faktycznie, a nie tylko pozornie.
natomiast można się w KIO dowiedzieć, czy faktycznie zostało wniesione (żeby nie czekać bez sensu, aż coś przyjdzie z KIO, bo jeżeli było pozorne to informacji z Izby nie będzie).

Odpowiedź na odwołanie można wnieść aż do terminu rozprawy - nawet ustnie do protokołu w KIO.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2012, 15:15 przez kseal12, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 02 kwie 2012, 15:52

Czy odwołanie wpłynęło, można się przekonać dzwoniąc do UZP, takiej informacji udzielą.

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 03 kwie 2012, 14:14

już mam pewność że wpłynęło;)

A czy na posiedzeniu jest obowiązkowe uczestnictwo?
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2012, 14:15 przez asica, łącznie zmieniany 1 raz.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 03 kwie 2012, 14:17

Nie jest, ale lepiej być, mówię poważnie!

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 25 kwie 2012, 11:57

mój pierwszy raz;) KIO 625/12

kseal12
Posty: 35
Rejestracja: 08 lis 2011, 14:51

Post autor: kseal12 » 25 kwie 2012, 18:39

Jaki wynik jeśli można wiedzieć?

asica
Posty: 90
Rejestracja: 29 wrz 2011, 7:26

Post autor: asica » 26 kwie 2012, 7:28

negatywny...ale nie dla mnie:)

efigy007
Posty: 767
Rejestracja: 11 maja 2011, 10:47

Post autor: efigy007 » 26 kwie 2012, 11:21

no to gratuluję :)

ODPOWIEDZ