Odstąpienie od umowy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ADW1
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2008, 9:03

Post autor: ADW1 » 07 lis 2008, 10:03

Ogłosiliśmy przetarg nieograniczony na zimowe utrzymanie dróg gminych. W przetargu przewidzieliśmy możliwość składanio ofert częściowych. W dniu składania ofert złożono po jednej ofercie na każdą część. W związku z tym zostali wyłonieni Wykonawcy i zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych doszło do podpisania umowy. Ale w dniu wczorajszym złożył pismo Wykonawca, w którym stwierdził iż odstępuje od umowy w związku z tym, że nastąpiły nieoczekiwane okoliczności których nie był wstanie przewidzieć i nie jest wstanie należycie wykonoć przedmiotu umowy.
Wobec powyższego mam pytanie:
1. czy odstępujemy od umowy w nawiązaniu do art. 145 Pzp.
2. czy możemy wybrać kolejnego wykonawcę z wolnej ręki
3. czy należy zastosować inne rozwiązania

lenarko
Posty: 5
Rejestracja: 06 lis 2008, 0:59

Post autor: lenarko » 07 lis 2008, 10:38

1. Wg mnie wykonanie nadal leży w interesie publicznym, więc odstąpienie na tą przesłankę nie zachodzi.
2. Na jakiej podstawie WR? Proponowałbym ponowne szybkie ogłoszenie PN.
3. To oczywiście zależy od rozwoju sytuacji. Kwestia nieoczekiwanych okoliczności podlega dokładnemu rozpatrzeniu, nie wiem jak mieliście skonstruowaną umowę z Wykonawcą, być może po zerwaniu umowy Wykonawca jest i tak zmuszony do zapłaty kar...

ADW1
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2008, 9:03

Post autor: ADW1 » 07 lis 2008, 13:54

No dobrze, a co w przypadku gdy wykonawca zrezygnuje w dniu intensywnych opadów śniegu. Czy wtedy nie zachodzi wyjątkowa sytuiacja, której zamawiający nie mógł przewidzieć, a przecież wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia. Czy w takich okolicznościach nie należy udzielić zamówienia zwolnej ręki.
W specyfikacji ani w umowie nie przewidzano żadnych kar, w związku z odstapieniem od umowy.

Małgorzata_S
Posty: 23
Rejestracja: 29 paź 2008, 23:10

Post autor: Małgorzata_S » 08 lis 2008, 19:23

Art 145 pzp dotyczy jednostronnego odstąpienia od umowy, dokonywanego przez Zamawiającego, więc nie dotyczy odstąpienia przez Wyonawcę. W takiej sytuacji wydaje się możliwe pociśgnięcie do odpowiedzialności na zasadsach ogólnych. Jeśli zaś chodzi o wolną rękę, to zastanów się, czy masz czym uzasadnić, że nie można zachować terminów określonych dla innych trybów.
Pozdr.

ODPOWIEDZ