odrzucenie oferty art 89 ust1 pkt 2 i 6 ustawy PZP

Ciekawe, kontrowersyjne i pouczające orzeczenia zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
szymon
Posty: 1
Rejestracja: 30 paź 2007, 17:19

Post autor: szymon » 30 paź 2007, 17:42

Nasza Firma Startowała W Zamówieniu Publicznym ; W Złożonym "formularzu Ofertowym" Wykonawca Podał Cenę /brutto I Słownie/-obie Ceny Były Zgodne Tj Cena Brutto I Słownie, Natomiast W Załaczonym Formularzu "szczegółowa Wycena Prac" Z Rozpiską Co I Za Ile- Podano Cenę Niższą, Oferta Została Odrzucona Z Powodów Art 89 Ust 2 I 6 Ustawy Prawo Zamówień Publicznych Przez Zamawiającego, Czy Miał On Rację? Czy Możemy W Jakiś Sposób Sie Odwołać Z Uwagi Na Fakt Oczywistej Pomyłki W "szczegółowej Wycenie Prac" Oraz Biorąc Pod Uwagę Fakt, że Zamawiający Wybrał Ofertę Ofertenta O Cenie Wyższej Niż Nasza, Niż Nasze Ceny Każda Z Osobna Jakby Nie Patrzyć, Proszę O Pomoc I Ew Posty

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 lis 2007, 7:51

Na pewno nie jest to oczywista omyłka pisarska, bo to dotyczy raczej błędów w słowach, pominięcia jakiejś litery albo złego użycia słowa w złym przypadku gramatycznym. Nie jest to też omyłka rachunkowa bo poprawianie tych omyłek przedstawia art. 88 Prawa zamówień publicznych. Jeżeli w dwóch różnych miejscach oferty wykonawca pisze różne ceny to zamawiający nie wie jaką cenę wykonawca ma na myśli. Powiedzmy, że w szczegółowej wycenie prac wszystko się zgadza tj. ceny jednostkowe sumują się do ceny całkowitej. Potem jednak ta cena całkowita jest podana inaczej w formularzu oferty. Co tu więc poprawiać? Wykonawca nie może przecież wybrać sobie, którą cenę traktuje jako tą właściwą, bo równie dobrze mógłby stwierdzić, że cena w formularzu jest dobra, a w szczegółowej wycenie prac coś pomylił i że należy to poprawić jako omyłkę rachunkową. Odrzucenie oferty było poprawne, ale chętnie poznałbym też na ten temat zdanie innych uczestników forum.

A na marginesie uwaga. Proszę nie zaczynać każdego słowa od dużej litery, bo trudno się czyta taki tekst. Reguły języka polskiego nakazują zaczynać zdanie dużą literą

zaczyna
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2006, 9:04

Post autor: zaczyna » 05 lis 2007, 12:29

najwazniejsza rada : aby wykonawca dołożył nalezytej staranności przy sporządzaniu ofert, wtedy nie miałby takowych problemów, które niestety
( stety?) również biją w zamawiacza

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 08 lis 2007, 21:12

Wykonawcy w większości nie są w stanie dołożyć 100% staranności w przygotowaniu ofert, bo często przygotowują te oferty ludzie, którym wydaje się, że wiedzą najlepiej jak je przygotować. „Mam” takiego wykonawcę, który zawsze popełnia jakieś błędy w ofertach, nie jest w stanie wygrać żadnego przetargu, bo jest notorycznie wykluczany, ale twardo składa oferty, po to tylko by popełnić kolejne „grube” błędy.

AdiPosen
Posty: 19
Rejestracja: 20 lis 2007, 15:00

Post autor: AdiPosen » 21 lis 2007, 11:02

Moje zdanie:
Jeżeli zamawiający żądał podania ceny ryczałtowej, a dodatkowo przygotował formularzyk aby wykonawca podał jak wyliczył cenę ryczałtową to nie ma prawa odrzucić oferty nawet jeżeli w tym formularzyku były błędy (88.1.3) jeżeli natomiast cena podana w ofercie nie jest ryczałtowa a ma wynikać ze szczególowego wyliczenia na podstawie ilości i cen jednostkowych, to o ile to możliwe powinien poprawić omyłkę rachunkową, a jeżeli zgodnie z ustawa nie ma takiej możliwości to dopiero wtedy powinien odrzucic ofertę.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 gru 2007, 23:04

W pewnym sensie zamawiający czasem przyczynia się do popełnienia błędu przez wykonawcę, tym, że mnoży formularze i pola do wypełnienia dla wykonawców. Czasem wykonawca o czymś zapomni, nie wpisze i jest kłopot jak to traktować. Czasem sam zamawiający zapomni o czymś modyfikując siwz i są sprzeczności w treści specyfikacji. Wtedy to już nie zawsze da się w ogóle uratować postępowanie.

ODPOWIEDZ