Nowe limity mają znaczenie

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 18 paź 2007, 15:30

Nowe limity mają znaczenie - Gazeta Prawna, 15 października 2007

Zmiana progu, po przekroczeniu którego zamawiający ma obowiązek stosować przepisy o zamówieniach publicznych, może mieć wpływ na uniewinnienie osoby, która naruszyła dyscyplinę finansów publicznych.

Zapadło korzystne orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej (GKO). Zastępca dyrektora jednostki naruszył prawo zamówień publicznych przed czerwcem 2006 r. Udzielił on zamówienia, którego wartość nie przekraczała 14 tys. euro. W momencie popełnienia czynu obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi, w przypadku zamówień o wartości powyżej 6 tys. euro zamawiający był zobowiązany stosować przepisy ustawy o zamówieniach publicznych. Ustawę w czerwcu 2006 roku znowelizowano i podniesiono wskazany próg do 14 tys. euro. W sprawie rozpatrywanej przez GKO wartość zamówienia nie przekroczyła nowego progu. Zgodnie z zasadą, że należy stosować przepisy korzystniejsze dla obwinionego, komisja uznała, że skoro obwiniony nie miał obowiązku stosowania przepisów ustawy, nie naruszył ani prawa zamówień publicznych ani dyscypliny finansów publicznych, i uniewinniła go.

Orzeczenie to stanowi, że osoby, którym zarzucono naruszenie przepisów o zamówieniach publicznych przed nowelizacją, a wartość zamówienia nie przekraczała 14 tys. euro, powinny zostać uniewinnione.

Sygn. akt: DF/GKO-4900-45/49/07/1944

ODPOWIEDZ