Niezgodność SIWZ z załącznikiem do niej!!

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
t.lacki
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2008, 20:32

Post autor: t.lacki » 15 sty 2008, 21:00

Witam,
Jestem raczkującym jeżeli chodzi o zmówienia publiczne od razu na początku problemy, a mianowicie
Ogłosiłem przetarg nieograniczony na zkup żwiru - do remontu dróg gruntowych. W SIWZ napisałem, że o zamówienie mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy w okresie ostatnich trzech lat wykonywali takie usługi, nie podałem tu żdnej wartości ani ilości. Druk wykazu takich usług stanoił załącznik do SIWZ. Niestety w załączniku tym napisałem, że jest to wykaz z ostatnich trzech lat dostaw, które wartością były takie same jak moja, czyli 2,500 ton. W tym momencie następuje niezgodność pomiędzy SIWZ a załącznikiem. W przetargu wpłynęły 3 oferty. W jednej z nich oferent przedłożył wykaz z mniejszymi wartościami. Patrząc od strony SIWZ wszystko jest ok. Natomiast patrząc od strony załącznika do SIWZ nie!
Uważam że najważniejsza jest tu Specyfikacja.To co napisane jest w specyfikacji figuruje rownież w BZP. W załączniku zwyczajnie się pomyliłem!!! Dodam jeszcze, że oferta ta ma najwyższą cenę. Proszę o szybką pomoc!!!

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 15 sty 2008, 22:39

No to jest pewien kłopot. Błędy w siwz się zdarzają, ludzka rzecz. Pytanie tylo czy da to się uratować. Z jednej strony liczą się postanowienia specyfikacji, a nie formularze załączane do siwz z których nie musi korzystać wykonawca, a które są załączane dla wygody jednej i drugiej strony. Z drugiej jednak strony jest to ewidentny błąd, bo nie powinno być rozbieżności między różnymi elementami siwz. Co więcej normą jest, że warunki udziału w postępowaniu doprecyzowuje się, to znaczy nie pozostaje się tylko przy wymogu wykazania się wykonaniem jakichś usług, ale pisze się właśnie ilość lub wartość tych usług. Wykonawcy mogli treść załącznika potraktować jako to właśnie doprecyzowanie warunku. Nie zdziwiłbym się gdyby protestował wykonawca, który spełniał warunki z załącznika – w razie wyboru innej oferty. Z drugiej strony może Pan zaryzykować i wybrać ofertę, która nie spełnia wymogów z załącznika, a sprawę tłumaczyć właśnie nieobligatoryjnością zastosowania załączników przez wykonawców – może nawet pisało o tym w siwz? Jeśli nie przysługuje tu odwołanie to pewnie sprawa przejdzie, jeśli jednak przysługuje, a wykonawca ma jakiegoś dobrego doradcę i bardzo mu zależy na tym zamówieniu to może się odwołać i jest duże prawdopodobieństwo, że wygra. Jakoś jednak mi się wydaje że by się nie odwołał. Tak czy inaczej jakieś ryzyko trzeba podjąć. Jeśli możesz sobie pozwolić na unieważnienie tego przetargu to rób szybko nowe postępowanie. Jeśli absolutnie nie możesz unieważnić to wybieraj i tłumacz tak jak napisałem. Gwarancji jednak nikt nie da, że skończy się to dobrze.

AdiPosen
Posty: 19
Rejestracja: 20 lis 2007, 15:00

Post autor: AdiPosen » 17 sty 2008, 8:44

Jeżlei w SIWZ w warunkach udziału w postępowaniu nie było warunku co do ilości i warttości realizowanych dostaw to nie można Wykluczyć żadnego wykonwcy, który wykonał choć jedną usługę dostawy żwiru.
PODSTAWOWY BŁĄD ZAMAWIAJĄCEGO POLEGA NA ŻĄDANIU DOKUMENTÓW - BEZ SENSU - TJ. BEZ POSTAWIONEGO WARUNKU.
Najczęsciej dzieję się tak ze sprawozdaniami finansowymi... dużo papierów niewiadomo po co bez warunku minimalnego obrotu albo braku strat itd..
Rada na przyszłość .. jak nie stawiasz warunku to nie żądaj dokumnetów - bo po co..
a w przypadku jak opisany powyżej.. ja bym, w razie zarzutu bronił się tym że wartość w załączniku sotała określona orientacyjnie i nie stanowi żadnego warunku..
oczywiście musiąłbym zobaczyć ten dokument aby stwierdzic czy taka obrona ma sens , ale na pierwszy rzut oka tak to by wyglądało..

ODPOWIEDZ