Nieprecyzyjne zapisy nie mogą działać na niekorzyść wyk

Ciekawe, kontrowersyjne i pouczające orzeczenia zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 cze 2007, 8:04

Nieprecyzyjne zapisy nie mogą działać na niekorzyść wykonawcy – Rzeczpospolita, 5 czerwca 2007

Mecze piłkarskie, którym towarzyszą dodatkowe wydarzenia rozrywkowe, mogą być uznane za imprezy artystyczne

Tak wynika z wyroku arbitrów, którzy rozstrzygali spór dotyczący zamówienia na ochronę imprez masowych organizowanych w Szczecinie. Zleceniodawca Szczecińska Agencja Artystyczna postawiła warunek, aby wykonawcy posiadali doświadczenie w ochranianiu tego typu imprez. W specyfikacji znalazł się zapis mówiący, że za podobne uznane będą imprezy masowe o charakterze artystycznym, podczas których porządku pilnowało co najmniej 100 pracowników ochrony.
Żeby sprostać postawionym warunkom, przedsiębiorcy mieli przedstawić wykaz co najmniej trzech zrealizowanych zleceń o tym charakterze. Jedna z firm wpisała do niego m.in. dwa ochraniane w przeszłości mecze piłkarskie. Zamawiający nie zaakceptował tej pozycji. Uznał bowiem, że mecze nie są imprezami artystycznymi, tylko sportowymi. Powołał się na ustawę o bezpieczeństwie imprez masowych, która rozróżnia imprezy sportowe od artystycznych lub rozrywkowych.
Skład orzekający, rozpoznający tę sprawę, doszedł jednak do wniosku, że mecze, którym towarzyszyły wydarzenia rozrywkowe, mogą być uznane za imprezy artystyczne. -Zamawiający nie wskazał w treści specyfikacji, co rozumie przez zwrot "impreza o charakterze artystycznym". Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych nie precyzuje tego pojęcia. Sam zamawiający na rozprawie wskazał, że przyjął jako spełnienie wymogu posiadania doświadczenia w zakresie ochrony imprez artystyczno-rozrywkowych szeroką interpretację tego sformułowania -zwróciła uwagę przewodnicząca rozprawie Elżbieta Witkowska.
Arbitrzy przypomnieli, że wykazanie doświadczenia ma na celu potwierdzenie, iż wykonawca posiada niezbędne umiejętności oraz dysponuje potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia. -Nieuzasadnione jest odmawianie posiadania doświadczenia zawodowego firmie, która ma doświadczenie w ochronie meczów piłkarskich, podczas których odbywają się również wydarzenia o charakterze artystycznym -podkreśliła przewodnicząca (sygn. UZP/ZO/0-554/07).

ODPOWIEDZ