Już niebawem przetargi na nowych zasadach

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 kwie 2007, 10:37

Już niebawem przetargi na nowych zasadach - Rzeczpospolita, 14 kwietnia 2007


Urzędnicy będą mogli wydać do 14 tys. euro bez konieczności organizowania przetargu - tak zdecydowali posłowie


To jedna ze zmian, jakie wprowadza przyjęta wczoraj przez Sejm nowelizacja prawa zamówień publicznych. Rząd przekonał posłów, że przy stosunkowo niedużych kwotach nie potrzeba stosować procedur. Ma to ułatwić i przyspieszyć wydawanie publicznych pieniędzy.

Temu samemu ma służyć ograniczenie praw przedsiębiorców do odwoływania się od decyzji zapadających przy przetargach. Dzisiaj mogą to robić, gdy wartość zamówienia przekracza 60 tys. euro. Po wejściu wżycie nowych przepisów złożą odwołania dopiero od 137 tys. euro (przy zamówieniach rządowych) lub 211 tys. euro (przy zamówieniach samorządowych). Właśnie ta zmiana wzbudziła największe kontrowersje. Opozycja i eksperci uczestniczący w pracach nad przepisami przekonywali, że zmniejszy ona kontrolę nad wydawaniem publicznych pieniędzy. Co równie ważne, godzi przede wszystkim w małych i średnich przedsiębiorców, gdyż to oni najczęściej ubiegają się o zamówienia tej wartości.

Senat zaproponował utrzymanie dzisiejszych progów. Posłowie koalicji nie dali się jednak przekonać i odrzucili tę poprawkę. Nowela całkowicie zmienia sposób rozstrzygania sporów dotyczących przetargów. Dzisiejszych społecznych arbitrów zastąpi nieliczna grupa orzekających, którzy będą na stałe zatrudnieni w nowo powstałej Krajowej Izbie Odwoławczej.

Wreszcie sprecyzowano też przepis dotyczący uzupełniania dokumentów. Dotychczas nie było do końca wiadomo, czy mogą nosić datę późniejszą niż termin składania ofert. Teraz ustawodawca przesądził, że mogą oddawać stan na wskazany przez zamawiającego dzień składania uzupełnianych dokumentów. Oznacza to, że jeśli np. zaświadczenie z urzędu skarbowego okaże się błędne, to przedsiębiorca będzie miał szansę na wzięcie nowego zaświadczenia, które potwierdzi, że nie zalega z podatkami. Nowelizacja czeka już tylko na podpis prezydenta.

SŁAWOMIR WIKARIAK

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 17 kwie 2007, 22:51

A więc w zależności od tego jak szybko podpisze Prezydent i kiedy się ukaże to wejdzie w życie na koniec maja albo w czerwcu. Już teraz mam pytania u siebie kiedy można będzie dawać zamówienia do 14 000 euro bez stosowania ustawy. :)

ODPOWIEDZ