Czy można w SIWZ zawrzec taki zapis?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
magda1204
Posty: 4
Rejestracja: 17 sty 2008, 12:07

Post autor: magda1204 » 17 sty 2008, 12:23

Przymierzam się do ogłoszenia przetargu na budowe boiska ze sztuczną trawą. Na ta inwestycję złożyliśmy wniosek o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. I teraz nie wiemy jeszcze czy otrzymamy pieniążki czy nie.Dlatego mam pytanie czy w SIWZ może być taki zapis: Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmniejszenia zakresu robót a nawet do odstąpienia od realizacji inwestycji w przypadku nie otrzymania dofinansowania z FRKF?

Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 sty 2008, 14:19

Lepiej nie dawać takiego zapisu. Przecież i tak nie podpiszecie umowy jeśli nie będziecie mieli zapewnionych środków na zapłacenie wykonawcy. Można ogłosić postępowanie nie mając jeszcze pieniędzy, ale istnieje niebezpieczeństwo, że przetarg będzie unieważniony właśnie ze względu na niemożność pokrycia zobowiązania. Jełki odmowa przyznania środków nastąpi już po otwarciu ofert to wykonawcy co najmniej będą żądać pokrycia kosztów związanych z przygotowaniem ofert, bo przyczyna unieważnienia będzie leżeć po stronie zamawiającego.

Nie można dawać zapisów o zmianie zakresu robót, bo ten musi być zgodny z tym co podano na etapie przetargu w siwz w opisie przedmiotu zamówienia.

ODPOWIEDZ