materiały równoważne

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
arweld
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2006, 18:44

Post autor: arweld » 10 gru 2006, 18:46

Mam następujący problem. Wygrałem przetarg, w którym zamawiający dopuszczał materiały równoważne. W specyfikacji nie było jakiejkolwiek mowy o tym ,że wykonawca powinien szczegółowo określić jakie oferuje materiały równoważne czy to w postaci kart katalogowych czy w inny sposób. W trakcie realizacji zamówienia, zamawiający wyraził zdziwienie że dostawa zostanie zrealizowana materiałami równoważnymi. Przesłał pismo, że odrzuca moją ofertę i zamówienie zostało anulowane. Powoływał się w tym piśmie na zapis SIWZ, mówiący o tym że: "niedopuszczalne jest dokonywanie jakichkolwiek zmian treści oferty" A ja przecież nic nie zmieniałem składając ofertę wg wzoru zamawiającego. Czy zamawiający ma rację i może odrzucić moją ofertę. Jak się od tego odwołać? Proszę o pomoc, może ktoś był w podobnej sytuacji.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 11 gru 2006, 6:54

Jeżeli zamawiający dopuścił materiały równoważne to znaczy, że miał trudności z opisaniem przedmiotu zamówienia. Może nie trzeba było szczegółowo opisać tych materiałów równoważnych, ale przecież jakoś trzeba je było nazwać, pokazać, opisać, żeby zamawiający mógł stwierdzić, że oferuje się mu to co chce. Skoro pan wygrał przetarg to znaczy że pozytywnie przyjęto te materiały. Proszę uściślić czy umowa już została podpisana czy nie. Bo pisze Pan o realizacji zamówienia oraz o odrzuceniu oferty. Jeżeli umowa jest podpisana to pozostaje tylko droga sądowa i dochodzenie swoich praw. Jeżeli oferta została odrzucona i nie minął jeszcze termin na wniesienie protestu to proszę protestować, jeżeli rzeczywiście pańskie prawa zostały naruszone. Jeżeli podałby pan więcej szczegółów na temat zapisów specyfikacji i pańskiej oferty może dałoby się powiedzieć coś bliżej.

arweld
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2006, 18:44

Post autor: arweld » 11 gru 2006, 21:10

Zamawiający w specyfikacji podał nazwę własną materiałów równocześnie dopuścił materiały równoważne. Oferta została przygotowana ściśle wg specyfikacji. A tam nie było nawet jednego pkt, że należy dołożyć np karty katalogowe materiałów równoważnych lub w inny sposób sprecyzować co to za materiały. Czy jeśli Zamawiający nie określi w siwz w jaki sposób należy przedstawić materiały równoważne to czy powinniśmy sami ingerować w zapis i wzór oferty?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 gru 2006, 0:29

Zamawiający musi przede wszystkim pamiętać, że przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy "lub równoważny". Znaczy to, że jeśli można uniknąć odwołania do materiałów „równoważnych” to nie należy się na nie powoływać.

Czy chce Pan powiedzieć, że w złożonej ofercie nie podał Pan jakie materiały zamierza pan dostarczyć? W specyfikacji zamawiający powinien określić w jaki sposób wykonawca ma przygotować ofertę, czyli co ma w niej zamieścić aby można było stwierdzić, że spełnił wszystkie warunki zamawiającego. Jeżeli tego nie robił, a pan przygotował ofertę zgodnie z SIWZ zamieszczając w niej wszystkie określone w SIWZ elementy to zamawiający nie powinien mieć pretensji o to. Na odrzucenie takiej oferty przysługuje protest i radzę z niego skorzystać, a jeżeli już umowa jest podpisana, tak jak napisałem powyżej, pozostaje droga sądowa dochodzenia swoich racji.

ODPOWIEDZ