Liczy się cena oferty

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 kwie 2007, 13:54

Liczy się cena oferty - Rzeczpospolita, 17 kwietnia 2007


Nie trzeba znać szacowanej wartości zamówienia, żeby wiedzieć, które z wcześniej wykonanych inwestycji będą się liczyć do oceny doświadczenia.


W przetargu na budowę drogi powiatowej urzędnicy postawili warunek, aby wykonawcy zrealizowali wcześniej co najmniej jedną inwestycję o zakresie, złożoności i wartości porównywalnej do przedmiotu zamówienia. Jedna z firm dołączyła wykaz prac, z których żadna nie przekraczała wartości 2 mln zł. Tymczasem cena zaoferowana przez tego wykonawcę przekraczała 6 mln zł.

Właśnie z tego powodu zamawiający odrzucił ofertę. Arbitrzy, do których odwołał się przedsiębiorca, przyznali, że nie było podstaw do odrzucenia. Należało jednak wykluczyć wykonawcę, gdyż nie spełnił on warunków udziału w postępowaniu.

Przedstawiciele firmy tłumaczyli, że nie wiedzieli, jakie prace będą porównywalne pod względem wartości do przedmiotu zamówienia, ponieważ urzędnicy nie chcieli podać, na jaką kwotę oszacowali zamówienie. Zdaniem arbitrów jednak liczyła się cena zaproponowana przez samego wykonawcę. -Skoro wykonawca zaoferował w ofercie cenę przekraczającą 6 mln zł, to jest oczywiste, że w wykazie powinien umieścić wykonane przez siebie zadania o porównywalnej wartości - wyjaśniła przewodnicząca Barbara Podedworna-Mosiewicz. Jej zdaniem brak informacji na temat szacunkowej wartości zamówienia nie miał wpływu na poprawność złożonych dokumentów.

Arbitrzy doszli jednocześnie do wniosku, że nie było podstaw do tego, aby zamawiający wezwał wykonawcę do uzupełniania brakujących dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 prawa zamówień publicznych (sygn. UZP/ZO/0-360/07).

wik

ODPOWIEDZ