Kurs euro

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
dorotaf
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2007, 14:41

Post autor: dorotaf » 10 cze 2008, 9:17

Proszę o pomoc w kwestii kursu euro jaki należy przyjąć do przeliczenia danych finansowych. Zgodnie z SIWZ należy przeliczyć dane finansowe po kursie z dnia ogłoszenia przetargu, a ogłoszenie ukazało się w sobotę w Dz.U. UE (kiedy NBP nie podaje tabel kursów walut) Jaki kurs należy przyjąć - z dnia poprzedzającego ogłoszenie (piątek) czy z dnia kolejnego po ogłoszeniu (poniedziałek). I z jakich przepisów prawa to wynika?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 cze 2008, 10:07

Czasem tak się zdarza, że ogłoszenie w Dz.U.UE publikuje się w sobotę kiedy nie ma ogłoszenia o kursach NBP. Zamawiający powinien to przewidzieć i wskazać, że np. w takim przypadku obowiązuje ostatni ogłoszony przez NBP kurs sprzed dnia ukazania się ogłoszenia. Tym niemniej nie jestem pewien i tak co miał zamawiający na myśli pisząc, że należy przyjąć kurs z dnia ogłoszenia przetargu. Przecież przetarg ogłasza się (wszczyna się) w dniu zamieszczenia ogłoszenia na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń. Często zaś dopiero później ukazuje się w Dz.U.UE. To wszystko trzeba by wyjaśnić zadając pytanie zamawiającemu, nie radzę samowolnie coś przyjmować, żeby się nie okazało, że zamawiający odrzuci ofertę powołując się na niezgodność z SIWZ. Skoro zamawiający wymaga wykazania się jakimiś danymi finansowymi to podaje w SIWZ sposób przeliczenia według jakiegoś kursu w razie gdyby ktoś podał te dane w innej walucie. Nie wynika to wprost z żądnego przepisu ustawy, ale zamawiający musi tak zrobić.

dorotaf
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2007, 14:41

Post autor: dorotaf » 10 cze 2008, 10:29

Zacytuję co Zamawiający wksazał w SIWZ "kurs NBP z dnia ukazania się Ogłoszenia w Dz.U. UE" Tak jak pisałam wcześniej ogłoszenie ukazało się w sobotę. A ja przyjęłam kurs z dnia kolejnego po ogłoszeniu - nie zadając niestety pytania - bo było już na to za późno. I teraz Zamawiajacy wezwał nas to uzupełnienia dokumentu, bo "zastosowano nieprawidłowy kurs waluty EUR z dnia.." I zastanawiam się na jakiej podstawie Zamawiający uznaje ten kurs za nieprawidłowy?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 cze 2008, 13:34

Zamawiający sam ma kłopot bo za późno zareagował w tej sprawie. Widząc, że ogłoszenie ukazało się w sobotę powinien zmodyfikować odpowiednio SIWZ. Teraz to nie bardzo wiadomo na jaki dzień to uzupełnić. Może się zdarzyć, że teraz jakiś inny kurs będzie mniej korzystny dla jakiegoś wykonawcy i może przez to przegrać aczkolwiek to chyba mało prawdopodobne.

ODPOWIEDZ