komisja przetargowa

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Phobos
Posty: 30
Rejestracja: 23 lip 2007, 12:12

Post autor: Phobos » 07 sie 2007, 9:34

Witam, w mojej jednostce istnieją procedury regulujące fukcjonowanie komisji ptzetargowej. Jeden z pkt. regulaminu stwierdza, że przewodniczący komisji ma prawo wyłączenia członka komisji, jeżeli ten złożył oświadczenie o zaistnieniu okoliczności określonych w art. 17 ustawy p.z.p.. Czy taki zapis jest prawidłowy?Dodam, że regulamin przewiduje, iż przewodniczącego może odwołać tylko dyrektor.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 sie 2007, 10:12

W zasadzie osobę, która złożyła oświadczenie o zaistnieniu okoliczności z art. 17 powinien wyłączać kierownik zamawiającego, ale może to być też osoba upoważniona przez kierownika. Jełki w regulaminie zatwierdzonym przez kierownika i stosowanym do danego postępowania jest zapis, że robi to przewodniczący komisji to sądzę, że może tak zostać. Powinno natomiast być zapisane, że „wyłącza” tą osobę, a nie, że „prawo wyłączyć” gdyż nie ma tu możliwości wyboru i pozostawienia takiej osoby w składzie komisji przetargowej.

ODPOWIEDZ