Kiedy konieczność stosowania PZP dla organizacji

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
jogar26
Posty: 5
Rejestracja: 22 gru 2006, 10:49

Post autor: jogar26 » 22 gru 2006, 11:07

Jesteśmy jednostką oragnizacyjną (bez osobowości prawnej) stowarzyszenia.
Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowywania do realizacji znacznej dotacji ze środków publicznych.
Moje pytanie jest takie:
Czy w naszym przypadku znajduje zastosowanie Art. 3 ust. 1 pkt 5 Ustawy PZP? tzn. ściślej kwota zamówienia 211 000 EUR dla stosowania przepisów?
Dodam, że przedmiotem zamówienia nie są roboty budowlane, a dotacja jest znacznie niższa (oscyluje w granicach II progu)
Tak więc (teoretycznie) nie spełniamy dwóch z trzech koniecznych warunków.
Poza tym: nie mamy jeszcze umowy- nie wiem, czy będzie zapis o konieczności stosowania PZP.
Kolejne pytanie: jeśli taki zapis znajdzie się w umowie to:
obowiązują nas progi kwotowe z tej ustawy (a więc również procedury przetargowe, itp.)? czy:
wystarczy tylko oświadczenie, że na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 5 UPZP nie musimy stosować Ustawy PZP?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 gru 2006, 16:34

Jeżeli w umowie o przyznaniu środków będzie zapis, że środki zostały przyznane pod warunkiem zastosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych to nie będziecie mieli Państwo wyboru i bez względu na wysokość tych środków i rodzaju planowanego zamówienia ustawę zastosować będziecie musieli. Wówczas w zależności od wartości zamówienia oszacowanej zgodnie z przepisami ustawy należy wybrać odpowiedni reżim prawny w stosunku prowadzenia przetargu. Proszę zauważyć, ze nawet jeśli wartość zamówienia byłaby niewielka, nieprzekraczająca 6000 euro to też należy zastosować ustawę w zakresie przepisów o oszacowaniu wartości zamówienia.

Jeśli w umowie podobnego zapisu nie będzie to w Państwa przypadku nie będzie potrzeby stosowania przepisów ustawy jeśli wartość przekroczy 6000 euro. Zgodnie z art. 3 ust 1 pkt 5) muszą być spełnione wszystkie trzy elementy żeby mówić o obowiązku stosowania Pzp.

jogar26
Posty: 5
Rejestracja: 22 gru 2006, 10:49

Post autor: jogar26 » 23 gru 2006, 10:06

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Właśnie przeglądałem umowę i nie ma w niej zapisu o konieczności stosowania Ustawy. Na wszelki wypadek sprawdzę jeszcze w ogólnych procedurach, czy takowego zapisu nie ma.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ