Jednostka budżetowa Wykonawcą?

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Kundta
Posty: 2
Rejestracja: 02 cze 2008, 21:19

Post autor: Kundta » 02 cze 2008, 21:21

Czy jednostka budżetowa może przystąpić do przetargu jako wykonawca?
Czy może złożyć ofertę?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 cze 2008, 22:31

Z punktu widzenia Prawa zamówień publicznych nie ma przeszkód do złożenia oferty jako wykonawca byle tylko spełniony został warunek z art. 2 pkt 11) mówiącym, że przez wykonawcę należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego. Jeśli wspomniana jednostka ma osobowość prawną lub może być uznana za jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej to na gruncie PZP nie można zabronić jej udziału w postępowaniu. Co najwyżej jakieś szczegółowe przepisy regulujące jej byt prany mogą dookreślać sprawy uczestnictwa w zamówieniach publicznych po stronie wykonawcy.

Kundta
Posty: 2
Rejestracja: 02 cze 2008, 21:19

Post autor: Kundta » 07 cze 2008, 15:21

Badaliśmy dokłądnie sprawę i:
Zamówienia publiczne stosują jednostki sektora finansów publicznych. Inna jednostka budżetowa nie może przystąpić do przetargu ponieważ w przypadku zawarcia między tymi jednostkami umowy Ustawa PZP wogóle nie ma zastosowania art. 2 pkt. 13 - wyrok zespołu arbitrów UZP/ZO/0-1138/05. Obie jednostki reprezentują skarb państwa więc nie ma mowy o zawarciu umowy pomiędzy dwoma podmiotami - zamawiającym i wykonawcą. Umowa zawarta jest pomiedzy jednostakmi tego samego podmiotu.

ODPOWIEDZ