jaka dokładność cen jednostkowych?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
kosta123
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2007, 9:20

Post autor: kosta123 » 09 mar 2008, 0:05

Witam,
Jeżeli w SIWZ nie podano warunków sposobu obliczania ceny, ani formy kosztorysu ofertowego, to czy przy kosztorysie ofertowym dołączonym do oferty obliczone ceny jednostkowe z pełną dokładnością (czyli nieskończenie wiele miejsc po przecinku), a wypisywane pozycjami z dokładnością do 3 miejsc po przecinku powoduje odrzucenie oferty? Jeżeli tak to na jakiej podstawie?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 mar 2008, 9:02

W SIWZ musi być podany sposób obliczenia ceny. Ceny mogą i muszą być podawane z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Jeżeli ktoś wpisuje cenę z dokładnością do trzech albo więcej miejsc po przecinku jego oferta podlega odrzuceniu. Odrzucenie, skoro nie było mowy o cenie w SIWZ, trzeba chyba oprzeć na art. 89.1.8) Pzp w związku z tym, że ustawa o cenach mówi, że cena to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę. W Polsce natomiast jednostką pieniężną jest złoty, który dzieli się na 100 groszy. Nie można ceny wyrazić dokładniej niż co do jednego grosza.

kosta123
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2007, 9:20

Post autor: kosta123 » 13 mar 2008, 8:02

Mam jeszcze jedno pytanie, podobne. Dlaczego kurs złotego w stosunku do innych walut np euro stosuje się z dokładnością do 4 miejsc po przecinku? I właśnie z taką dokładnością oblicza się podatek od nabyć wewnątrzwspólnotowych, a po obliczeniu dopiero się podatek zaokragla, czy to jakis wyjątek czy naruszenie prawa?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 13 mar 2008, 8:15

Tak rzeczywiście podaje się kursy walut, ale cenę za towary lub usługi podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Nie da się komuś zapłacić na przykład trzech dziesiątych grosza. To jest fizycznie i księgowo niemożliwe. Dlatego nie można w ofercie napisać ceny z dokładnością do dziesiątych lub setnych części grosza, bo zamawiający i tak tego nie może zapłacić.

ODPOWIEDZ