Gwarancja wygasała zbyt wcześnie

Ciekawe, kontrowersyjne i pouczające orzeczenia zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 mar 2007, 8:14

Gwarancja wygasała zbyt wcześnie - Rzeczpospolita 27 marca 2007


Wadium musi być wniesione na cały okres związania ofertą - zwrócili uwagę arbitrzy rozstrzygający spory w sprawach zamówień publicznych.Zamawiający określił termin związania ofertą na 60 dni. Upłynie on 5 kwietnia. I do tego też czasu oferta powinna być zabezpieczona wadium. Jeden z wykonawców wniósł wadium w formie gwarancji ubezpieczeniowej, której ważność mijała 2 kwietnia. Po otwarciu ofert dostarczył jednak aneks do tej gwarancji i zamawiający uznał to za wystarczające. Arbitrzy rozstrzygający ten spór doszli jednak do innych wniosków. Zwrócili uwagę, że oferta musi być zabezpieczona wadium przez cały okres związania nią. Tymczasem okres ten wynosił 60 dni, a gwarancja ubezpieczeniowa była ważna jedynie przez 57 dni. Skład orzekający doszedł do wniosku, że nie może uwzględnić aneksu, który potwierdzał przedłużenie ważności wadium.

- Aneks został dostarczony zamawiającemu po dniu otwarcia ofert. Tym samym w chwili otwarcia ofert zamawiający mógł stwierdzić jedynie, że wadium nie zabezpiecza całego okresu związania ofertą - uzasadniła wyrok Marta Włodarczyk, przewodnicząca zespołowi arbitrów. Jej zdaniem oznaczało to konieczność wykluczenia wykonawcy z przetargu (sygn. UZP/ZO/0-239/07).

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 27 mar 2007, 22:07

„Najlepiej” jak zamawiający zmieni nieznacznie SIWZ i przedłuży o jeden lub dwa dni termin otwarcia ofert. Wykonawca musi wtedy pędzić do wystawcy gwarancji wadialnej i zmieniać starą żeby obejmowała ona nowy okres związania ofertą. Zamawiający może oczywiście powtórzyć kilkakrotnie przedłużenie terminu składania ofert w ostatniej niemal chwili.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 mar 2007, 12:59

I tak właśnie często się dzieje. Zresztą czasem, pomimo najszczerszych chęci zamawiającego nie da się uniknąć takich zawirowań dla wykonawcy, który musi zmieniać gwarancję tuż przed upływem terminu składania ofert. Tym niemniej zamawiający powinien zawsze działać pod tym względem z taką roztropnością aby nie narazić się na zarzuty ograniczania konkurencji.

ODPOWIEDZ