Formularz ofertowy

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 28 lis 2007, 15:25

W formularzu ofertowym Zamawiający zawarł nastepujący zapis:
"Jeżeli nasza oferta zostanie wybrana zobowiązujemy się do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy w wysokości 3% ceny ofertowej, co stanowi równowartość kwoty ....... " Wykonawca podał np. 500 zł." a winno być np. 700 zł.
W SIWZ w pkt. dot. zabezpieczenia należytego wykonania umowy, Zamawiający jasno określił, że wynosi 3% ceny całkowitej podanej w ofercie.
Co w tej sytuacji ? Wzywam do poprawienia omyłki rachunkowej, czy odrzucam ofertę? Bardzo dziękuję za pomoc.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 lis 2007, 18:44

No to wykonawca najzwyczajniej w świecie się pomylił, bo na pewno umiał obliczyć 3%, a skoro złożył ofertę to przecież nie po to, żeby nie zgadzać się na wniesienie takiego zabezpieczenia jakiego zażądał zamawiający. Poprawić tego nie można, bo formularza ofertowego się nie poprawia, a poza tym można poprawiać omyłki rachunkowe ale w obliczeniu ceny, a to jest omyłka nie w obliczeniu ceny. W formularzu oferty wcale nie trzeba było pisać, że wykonawca zgadza się na wniesienie zabezpieczenia, bo to się rozumie samo przez się, skoro złożył ofertę, a warunek taki był w siwz i zapewne pisze o tym we wzorze umowy. Sytuacja nie jest łatwa, bo konkurencja może podważać wybraną ofertę mówiąc, że wykonawca złożyło ofertę niezgodną z treścią siwz, bo zaoferował wniesienie wadium niższego niż żądane przez zamawiającego. Można zażądać wyjaśnień od wykonawcy z prośbą określenia czy wykonawca chce wnieść zabezpieczenie w wysokości ustalonej przez zamawiającego czy w wysokości podanej przez wykonawcę. Wykonawca wyjaśni, ze się pomylił, ale czy to wystarczy? Gdyby sprawa trafiła do arbitrów mogliby nie uznać tej oferty. Tak to jest kiedy ktoś nieodpowiedzialny wypełnia ofertę u wykonawcy, ale z drugiej strony zamawiający też niepotrzebnie żąda zbyt wielu szczegółów bez których w formularzu oferty można się obejść.

MagdaK
Posty: 3
Rejestracja: 07 lis 2007, 13:01

Post autor: MagdaK » 29 lis 2007, 11:22

Może ten wyrok zespołu arbitrów ci pomoże UZP/ZO/0-170/07...

ODPOWIEDZ