Formularz ofertowy

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 01 mar 2007, 8:15

Zamwiający do SIWZ dołączył formularz ofertowy z zapisem: za wykonanie przedmiotu zamówienia proponujemy za część .. zadania wynagrodzenie roczne w wysokości.
Wykonawca złożył ofertę ofertę dołączając formularz ofertowy bez zapisu wynagrodzenie roczne ( bez wyrazu roczne)
Czy w tym przypadku odrzucamy ofertę na podst. 89.1.2?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 mar 2007, 8:51

Tak, nie pozostaje nic innego jak odrzucić. Takie potraktowanie przez wykonawcę formularza oferty, być może celowe, zmienia przecież całkowicie wysokość wynagrodzenia za wykonanie zamówienia.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 01 mar 2007, 9:07

PiotrW;1129 pisze:Tak, nie pozostaje nic innego jak odrzucić. Takie potraktowanie przez wykonawcę formularza oferty, być może celowe, zmienia przecież całkowicie wysokość wynagrodzenia za wykonanie zamówienia.
Ja osobiście zgadzam się z powyższym ale...
Wczoraj na szkoleniu prowadząca stwierdziła iż nie ma różnicy pomiędzy wynagrodzeniem ryczałtowym rocznym a wynagrodzeniem ryczałtowy.
W związku z tym w jej opinii treść formularza ofertowego jest zgodna ze SIWZ.
I druga sprawa:
Wykonawca załączył do oferty projekt umowy z poprzedniego przetargu (który został unieważniony), projekt ten został zmodyfikowany przez Zamawiającego więc nie odpowiada treści SIWZ (Z żądał dołączenia do oferty parafowanego projektu umowy)
Ja stoję na stanowisku, że oferta do odrzucenia... ale
Prowadząca szkolenie sugeruje wezwać Wykonawcę na podst. 87 do wyjaśnienia czy oświadczenie złożone przez W na formularzu ofertowym pozostaje w związku z nieprawidlowym projektem umowy czy jest wiążące do SIWZ...

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 mar 2007, 9:38

Absolutnie nie zgadzam się z Panią prowadzącą szkolenie i śmiem wątpić w jej kwalifikacje do prowadzenia szkoleń skoro wygaduje takie bzdury. W trybie art. 87 można żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Żąda się tego w sytuacji, gdy treść oferty wzbudza wątpliwości i rożnie można ją interpretować. Tutaj nie zachodzi taki przypadek. Wykonawca nie podpisał takiego formularza jaki powinien, wziął nieaktualny z innej SIWZ. Nawet jeśli by go poprosić o wyjaśnienia i on napisałby że jak najbardziej miał na myśli aktualny formularz to nie wolno tego wziąć pod uwagę, bo to byłaby niedopuszczalna ingerencja w treść oferty, a nie wyjaśnienie. Treść jest jasna – nie ma wszystkiego co powinno być, a jednocześnie nie można formularza oferty poprawić w trybie art. 26 ust 3 Pzp.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 01 mar 2007, 10:00

PiotrW;1131 pisze:Absolutnie nie zgadzam się z Panią prowadzącą szkolenie i śmiem wątpić w jej kwalifikacje do prowadzenia szkoleń skoro wygaduje takie bzdury. W trybie art. 87 można żądać od wykonawców wyjaśnień dotyczących treści złożonych ofert. Żąda się tego w sytuacji, gdy treść oferty wzbudza wątpliwości i rożnie można ją interpretować. Tutaj nie zachodzi taki przypadek. Wykonawca nie podpisał takiego formularza jaki powinien, wziął nieaktualny z innej SIWZ. Nawet jeśli by go poprosić o wyjaśnienia i on napisałby że jak najbardziej miał na myśli aktualny formularz to nie wolno tego wziąć pod uwagę, bo to byłaby niedopuszczalna ingerencja w treść oferty, a nie wyjaśnienie. Treść jest jasna – nie ma wszystkiego co powinno być, a jednocześnie nie można formularza oferty poprawić w trybie art. 26 ust 3 Pzp.
Pani prowadząca proponowała powołać się na art. 87 w przypadku umowy, natomiast jeżeli chodzi o formularz ofertowy to zaleca przyjąć go ( bez względu na zapis ryczałtowe roczne)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 mar 2007, 10:24

Hmm, zapewne nie mam wszystkich informacji o tym formularzu, ale jest różnica podając wynagrodzenie za rok i za całość terminu wykonania zamówienia. Jeśli umowa jest planowana na 3 lata, to wykonawca daję przykładowo 1000 razy 3, a bez zapisu, że chodzi o wynagrodzenie za rok daje 1000 za całość zamówienia. Czy to jest błahostka, którą można przepuścić?

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 01 mar 2007, 12:10

Jest to postępowanie na wykonanie usługi utrzymania terenów zieleni (powyżej 60.000 euro).Umowa ma być podpisana od marca br do końca tego roku.
Nie wiem czy wyraz "roczne" ma decydujące znaczenie...
W umowie jest zawarty zapis "strony ustalają wynagrodzenie ryczałtowe roczne za przedmiot zamówienia tj. zadania częściowego wykazanego w ... niniejszej umowy
Następny & umowy:
Podstawą do miesięcznych rozliczeń będą wystawione przez Wykonawcę faktury za usługę.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 mar 2007, 12:32

No tak, skoro umowa ma trwać niecały rok to po co określenie „roczne”, które ma się nijak do rzeczy i jego obecność niczego kompletnie nie wnosi, a tylko komplikuje teraz sprawę. Proszę zwrócić uwagę prawnikowi tworzącemu umowy i zasugerowanie mu opuszczanie takich barokowych wstawek utrudniających udzielenie zamówienia. :-)

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 01 mar 2007, 12:35

PiotrW;1135 pisze:No tak, skoro umowa ma trwać niecały rok to po co określenie „roczne”, które ma się nijak do rzeczy i jego obecność niczego kompletnie nie wnosi, a tylko komplikuje teraz sprawę. Proszę zwrócić uwagę prawnikowi tworzącemu umowy i zasugerowanie mu opuszczanie takich barokowych wstawek utrudniających udzielenie zamówienia. :-)
Niestety umowy już nie zmienimy a problem zostaje Co Pan zrobiłby w tej sytuacji?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 mar 2007, 12:40

Najprawdopodobniej odrzuciłbym ofertę i czekał co mądrego napisze wykonawca w proteście, potem bym zdecydował czy protest uznać czy nie. W ostateczności i tak sprawa może się oprzeć o arbitrów, niezależnie co Państwo postanowią. Jak by jednak nie patrzeć oferta jest niezgodna z treścią SIWZ i odpowiedni przepis mówi żeby taką ofertę odrzucić

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 mar 2007, 16:24

I odrzuciła Pani tę ofertę? Jaki był dalszy ciąg tego przetargu? Czy wykonawca wniósł protest? Proszę podzielić się z nami informacjami gdy będzie cos wiadomo.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 06 mar 2007, 8:06

Oferta nie została odrzucona. Wezwaliśmy wykonawcę do zlożenia wyjaśnień
Zgodnie z pkt 5 formularza ofertowego o treści " Oświadczamy, że jesteśmy związani ofertą do terminu ważności oferty wskazanego w SIWZ. Jednocześnie zobowiązujemy się do podpisania umowy, jeżeli zostanie przyznane nam zamówienie", czy w/w oświadczenie pozostaje w związku z załączonym do oferty projektem umowy z wynagrodzeniem ryczałtowym rocznym.
Mam pytanie. Chcemy unieważnić przetarg do 6000 euro, nie mamy podstaw prawnych, czy jest jakaś furtka? W/w przetarg powinna przeprowadzić inna jednostka organizacyjna.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 mar 2007, 8:47

Przecież do 6000 euro nie trzeba organizować przetargu i nie obowiązują przepisy Pzp w sprawie unieważniania postępowania.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 06 mar 2007, 9:55

PiotrW;1152 pisze:Przecież do 6000 euro nie trzeba organizować przetargu i nie obowiązują przepisy Pzp w sprawie unieważniania postępowania.
Oczywiście, że do 6.000 euro nie stosuje się przepisów Pzp ale postępowanie zostało już przeprowadzone, oferty wpłynęły...
Czy teraz można zawiadomić wykonawców, że Zamawiający odstępuje od rozstrzygnięcia (postępowania), wskazując iż powyższe postępowanie nie jest objęte ustawą Pzp? ( to nie mój przypadek - znajomego)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 mar 2007, 10:13

A może ten zamawiający ma jakiś regulamin wewnętrzny udzielania zamówień o wartości poniżej 6000 euro z którego wynikałaby możliwość unieważnienia postępowania. Jeżeli nie ma takiego regulaminu to w takim razie niech unieważnia postępowanie z uprzejmym przeproszeniem i jakimś uzasadnieniem, że i okazało się iż to nie on powinien podpisać taką umowę i wyłonić wykonawcę. Protestu i tak nie może wykonawca wnieść na taką decyzję, co najwyżej wyrazi jakoś swoje niezadowolenie ze starty czasu i jakichś pieniędzy w związku z przygotowaniem oferty.

ODPOWIEDZ