Formularz oferta a nievatowiec

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
zbz
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2007, 7:58

Post autor: zbz » 21 gru 2007, 8:10

Witam!

Przystępując do przetargu na usługę w formularzu oferty mam do wypełnienia pola kwota netto, stawka VAT i kwota brutto. Nie jesteśmy jednak płatnikiem VAT. Co w takiej sytuacji? Wpisuję wartość zamówienia jako netto i VAT 0%, czy też tylko w pole brutto, a w netto i vat stawiam kreskę/piszę "nie dotyczy"? Czy jakieś dodatkowe dokumenty zaświadczające o tym, że nie jesteśmy płatnikiem VAT są potrzebne, czy zamawiającego interesuje tylko i wyłącznie łączna kwota zakupu usługi?

Z góry dziękuję za odpowiedź!

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 gru 2007, 8:30

A w jaki sposób chce Pani/Pan wygrać przetarg i podpisać umowę skoro nie jest Pan płatnikiem VAT? Z pokrzywdzeniem podatkowym budżetu państwa?

Ustawa o podatku od towarów i usług:
„Art. 5. 1. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;”

Zamówienie publiczne to nie umowa o pracę w której pracodawca płaci podatki za pracownika. Jeżeli chce Pan podpisać umowę o zamówienie publiczne proszę zarejestrować działalność gospodarczą w zakresie wykonywanych usług i odprowadzać VAT.

zbz
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2007, 7:58

Post autor: zbz » 21 gru 2007, 11:00

PiotrW;3153 pisze:A w jaki sposób chce Pani/Pan wygrać przetarg i podpisać umowę skoro nie jest Pan płatnikiem VAT?

Jeżeli chce Pan podpisać umowę o zamówienie publiczne proszę zarejestrować działalność gospodarczą w zakresie wykonywanych usług i odprowadzać VAT.
Zlecenie to chce wykonywac w ramach odplatnej statutowej dzialalnosci pozytku publicznego, a ta zwolniona jest z VAT.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 gru 2007, 16:35

Skoro możecie złożyć ofertę nie mogąc jednocześnie doliczyć podatku VAT z tytułu bycia organizacją pożytku publicznego, sugerują jak najszybsze zwrócenie się do zamawiającego z pytaniem w jaki sposób macie przedstawić cen, jako, że ceny ofertowe przedstawione z podatkiem VAT i bez podatku VAT będą nieporównywalne. Zamawiający winien udzielić odpowiedzi i będzie ona dla was wiążąca w danym przetargu.

zbz
Posty: 6
Rejestracja: 21 gru 2007, 7:58

Post autor: zbz » 21 gru 2007, 23:14

Dziękuję serdecznie za zainteresowanie tematem i odpowiedź!!!

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 24 gru 2007, 8:14

Z drugiej strony trzeba bardzo pilnować terminów zwłaszcza w przetargach o najkrótszym terminie składania ofert (7 dni) wtedy na zadawanie pytań zostaje praktycznie tylko 2 lub 3 dni, bo jak wiadomo, jeśli pytanie wpłynęło do zamawiającego na mniej niż 6 dni przed terminem otwarcia ofert to zamawiający nie ma obowiązku odpowiadać na nie. A wtedy dopiero zostaje tylko protest po otwarciu ofert jeśli nienależycie, zdaniem wykonawcy, oceni jego ofertę. Tyle, że odrzucenie takiego protestu i tak nie wiąże się z możliwością wniesienia odwołania przy przetargach na usługi i dostawy poniżej progów unijnych.

ODPOWIEDZ