Forma odpowiedzi na pytania do SIWZ

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 paź 2006, 21:39

Na podstawie art. 38 Pzp wykonawca może zwrócić się o wyjaśnienie treści SIWZ. Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami zamawiający przekazuje wykonawcom, którym przekazał specyfikację istotnych warunków zamówienia, bez ujawniania źródła zapytania, a jeżeli specyfikacja jest udostępniana na stronie internetowej, zamieszcza na tej stronie. W związku z tym nasuwa się takie pytanie. Jeśli ktoś SIWZ pobrał tylko ze strony internetowej i zadał pytanie pisemne, to czy należy mu przesłać także odpowiedź pisemną z pytaniami i odpowiedziami czy może tylko jako odpowiedź na pismo informację, że odpowiedzi udzielone zostały na stronie internetowej? Jak Państwo postępujecie w tej sytuacji?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 20 paź 2006, 14:45

Ja przesyłam każdemu wykonawcy, który w jakikolwiek sposób sie "uzewnętrznił". Różnie to robią wykonawcy - np. dostałem fax z informacją, iż wykonawca X pobrał SIWZ z internetu i prosi o informacje o ewentualnych modyfikacjach SIWZ. Jednakże literalnie czytając przepisy obowiązku takiego jako zamawiający nie mam

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 paź 2006, 20:43

No właśnie, obowiązku nie ma i to od zamawiającego zależy jak zechce postąpić. Każdy ma równy dostęp do strony internetowej i może tam przeczytać odpowiedzi na pytania, pisemnie zaś powinni dostać tylko ci, którzy pobrali specyfikację. Co najwyżej można poinformować pisemnie pytającego, jakiego dnia i gdzie została zamieszczona odpowiedź na jego pytania. Skoro tak czytał SIWZ to tak też może odczytać odpowiedzi. Jeżeli zaś wysłalibyśmy mu odpowiedzi na równi z innymi wykonawcami, którym przekazaliśmy SIWZ, to problem powstałby później gdy nadeszłyby nowe pytania nie zadane tym razem przez tego kto SIWZ-u nie kupił. Czy na te nowe pytania też powinniśmy mu odpowiedzieć pisemnie? Skoro został poczyniony precedens z wysyłaniem nieobowiązkowym to trzeba by się tego już trzymać chyba. Sądzę, że najlepiej pod tym względem trzymać się ustawy i zamieszczać dla wszystkich na stronie internetowej, a dla tych co pobrali pisemną SIWZ też na piśmie.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 23 lut 2007, 17:38

Uważam, że jeśli ktoś pobrał SIWZ tylko z internetu, a prosi o pisemne informowanie o modyfikacjach, to skierowuje do niego uprzejme pismo, że wszystkie interesujące go informacje znajdzie na stronie www ze specyfikacją, a także informuję o możliwości pobrania SIWZ w wersji papierowej.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 mar 2007, 21:42

A jeszcze z innej beczki. Jeśli ktoś pobiera pisemnie SIWZ w czasie gdy już było kilka pytań do SIWZ i odpowiedzi zamieszczonych oczywiście na stronie to przekazujecie SIWZ od razu z wszystkimi pytaniami i odpowiedziami?

ODPOWIEDZ