Duża łapówka ustawiła przetarg

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 31 sie 2007, 14:40

Duża łapówka ustawiła przetarg – Życie Warszawy, 30 sierpnia 2007

Izabella P., dyrektor Centrum Kultury na warszawskim Bemowie, została wczoraj zatrzymana pod zarzutem korupcji. Według CBA, miała przyjąć kilkadziesiąt tysięcy zł łapówki za ustawienie przetargu.

Dyrektor P. jest kolejną osobą, która usłyszy zarzuty w śledztwie dotyczącym ustawiania przetargów publicznych, prowadzonym przez warszawską prokuraturę wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.
W tej właśnie sprawie w lipcu zatrzymano Krzysztofa S. – byłego dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu. Postawiono mu zarzut przyjęcia kontrolowanej łapówki. Z informacji ŻW wynika, że Izabella P. jest jego bliską znajomą.
Agenci CBA weszli do domu Izabelli P. wczoraj rano. Jedna ekipa przeszukała lokum, inna gabinet w miejscu pracy.
– Z naszych ustaleń wynika, że Izabella P. przyjęła kilkadziesiąt tysięcy złotych w zamian za wpływanie na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu – mówi Temistokles Brodowski z CBA. Są dowody na „ustawienie” jednego przetargu, ale zarzutów może być więcej.
Izabella P. była szefową Centrum Kultury od marca zeszłego roku. Wcześniej pracowała w Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej. – Jesteśmy zaskoczeni tym zatrzymaniem. Nie mieliśmy sygnałów, że w Centrum Kultury dzieje się coś złego – mówi Krzysztof Zygrzak, rzecznik Urzędu Dzielnicy Bemowo.
O tym, jaki przetarg miała ustawić Izabella P., śledczy na razie milczą. Sprawa może mieć związek z zatrzymaniem byłego dyrektora COS Krzysztofa S. i jego zastępcy Tadeusza M. (powołani na stanowiska na wniosek byłego ministra sportu Tomasza Lipca). Obaj wpadli po prowokacji CBA. Jednego z mężczyzn ujęto, gdy jechał do Ministerstwa Sportu z łapówką przyjętą od agenta udającego biznesmena. Według CBA, mężczyźni chcieli nielegalnie zarobić przy okazji organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku. Mieli proponować zakładanie spółek, przez które chcieli przepuszczać lewe pieniądze. Krzysztof S. od 2004 do 2006 roku kierował bemowskim OSiR.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 31 sie 2007, 16:36

Kilkadziesiąt tysięcy to dużo. Ciekaw jestem jak się „ustawia” przetarg. Powiedziała im jak przygotować ofertę, żeby nie było w niej błędów i nie została odrzucona? A może te pieniądze miały pójść na „przekonanie” komisji przetargowej do najlepszej oferty? A może w ramach tych kilkudziesięciu tysięcy były środki mające uniemożliwić dotarcie konkurencji na czas z ofertą? Czy wiadomo coś z jakiegoś postępowania w jaki sposób ludzie oszukują przy przetargach tak, żeby od razu nie było widoczne, że łamią prawo?

ODPOWIEDZ